Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo mieszkaniowe I–V

Materiały prasowe  |  21.06.2013
Budownictwo mieszkaniowe I–V
Budownictwo mieszkaniowe I–V
www.sxc.hu

W okresie styczeń-maj oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w 2012 r. i więcej niż w 2011 r. W okresie tych pięciu miesięcy wydano mniej pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie 2012 r. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-maj oddano do użytkowania 57787 mieszkań, tj. o 0,7% więcej niż 2012 r. (kiedy odnotowano wzrost o 25,6%) i o 26,4% więcej niż w 2011 r. W okresie pięciu miesięcy 2013 r. wydano pozwolenia na budowę 53847 mieszkań, tj. o 26,1% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 47438 mieszkań, tj. o 29,5%.

Największy udział (58,6%) w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-maj 2013 r. wybudowali 33844 mieszkania, tj. o 5,7% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. odnotowano spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę – do 29707 mieszkań, tj. o 20,7% oraz liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 29101 mieszkań, tj. o 16,8%.

IZOLACJE 6/2013


za darmo miesięcznik Izolacje

 

Zobacz także: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 

Deweloperzy w okresie pięciu miesięcy 2013 r. oddali 21540 mieszkań (co stanowiło 37,3% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 3,1% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. (kiedy notowano wzrost o 54,4%). Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 21232 mieszkań, tj. o 36,3% mniej niż przed rokiem i rozpoczęli budowę 17143 mieszkań, tj. o 43,0% mniej niż w 2012 r.

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie pięciu miesięcy 2013 r. oddały do użytkowania 1511 mieszkań, tj. o 19,1% mniej niż przed rokiem. Rozpoczęto budowę 638 mieszkań, wobec 1538 mieszkań przed rokiem. Spółdzielnie uzyskały pozwolenia na budowę 506 mieszkań, tj. o 36,7% mniej niż w okresie pięciu miesięcy 2012 r.

budownictwo mieszkaniowe maj

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu pięciu miesięcy 2013 r. łącznie 892 mieszkania, tj. o 30,6% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r., z tego w budownictwie komunalnym 569 mieszkań, tj. o 11,6% mniej, w społecznym czynszowym 182 mieszkania tj. o 63,7 % mniej, a w zakładowym – 141 mieszkań, tj. o 0,7% więcej niż w analogicznym okresie 2012 r. Wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia w tej grupie inwestorów – do 2402, tj. o 94,7%, natomiast zmniejszyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 556, tj. o 23,5%.

ZOBACZ TAKŻE
Zmiany w Kodeksie budowlanym

W okresie styczeń-maj 2013 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w sześciu województwach, w tym największy: w
województwie kujawsko-pomorskim - o 27,5%, śląskim – o 20,7% i małopolskim – o 16,7%. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w województwie zachodniopomorskim – o 23,1%, świętokrzyskim – o 19,6% i łódzkim – o 15,6%. W województwie mazowieckim oddano 11481 mieszkań, tj. o 3,9% mniej niż przed rokiem.

Przeczytaj także: Jak wspierać rozwój budownictwa mieszkaniowego?

W okresie pięciu miesięcy 2013 r. spadek liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy: w opolskim – o 47,2%, pomorskim – o 43,3% i lubelskim – o 39,7% a w województwie mazowieckim wydano pozwolenia na budowę 11464 mieszkań, tj. o 13,9% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-maj 2013 r. odnotowano w piętnastu województwach, w tym największy: w mazowieckim – o 45,1%, wielkopolskim – o 42,2% oraz lubuskim – o 40,1%. Wzrost liczby mieszkań rozpoczętych odnotowano tylko w województwie świętokrzyskim – o 1,0%.

Źródło: GUS


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.