Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zmiany w Kodeksie budowlanym

Materiały prasowe  |  29.05.2013

Nasze przepisy budowlane potrzebują radykalnych zmian, aby stymulowały, a nie hamowały rozwój gospodarczy – uważa przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego prof. Zygmunt Niewiadomski.

Prof. Niewiadomski uważa, że Prawo budowlane bardzo zniechęca zarówno polskich jak i zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w naszym kraju. 161 miejsce w rankingu Banku Światowego dotyczące przyjazności inwestowania oraz 180 dni potrzebnych na uzyskanie pozwolenia na budowę, to sytuacja nie do zaakceptowania.

Ustawa Prawo budowlane reguluje kilkadziesiąt aktów prawnych i była nowelizowana prawie dziewięćdziesiąt razy. Nic wiec dziwnego, że nasze prawo jest zawiłe i niezintegrowane. Dlatego należy opracować Kodeks budowlany, nad którym już kilka miesięcy pracuje komisja.

Jedną z gruntowych zmian jaką proponuje komisja to określenie, które zagadnienia są przedmiotem wiedzy budowlanej a które przepisów. Obecne prawo stanowi o szerokości stopnia schodów czy wysokości komina, a to – według przewodniczącego komisji – jest przedmiotem wiedzy zawodowej, czyli tego, czego powinno się uczyć na studiach, a nie poszukiwać w aktach prawnych.

Dodatkowo ustawa zawiera również zbyt wiele zagadnień cywilno-prawnych, co powinno być domeną prawa cywilnego. Poprawione powinny być również konsekwencje samowoli budowlanej, za którą grozi obecnie nawet więzienie. Profesor przyznał, że samowola nie będzie popierana ale w jego opinii można z nią skutecznie walczyć środkami ekonomicznymi.

Kolejnym ważnym elementem jest planowanie przestrzenne. Komisja kodyfikacyjna chce, by inwestorzy mieli większy niż dotychczas wpływ na podejmowane decyzje w sprawie realizowanych przedsięwzięć. Na świecie administracja liczy się ze zdaniem obywateli na temat zagospodarowania. Jeśli te negocjacje zawodzą, to dopiero wówczas administracja w drodze decyzji zobowiązuje inwestora do wykonania konkretnych prac w określonym czasie.

Taką administrację negocjującą chcemy w pewnym zakresie wprowadzić zarówno na etapie planowania, przystępowania do robót budowlanych i ich realizacji – powiedział prof. Niewiadomski.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Co więcej, komisja chce również wprowadzić obowiązek sporządzania planu dla obszaru nowej zabudowy, czego ze względów ekonomicznych lub w obawie przed podjęciem niepopularnej decyzji gmina unika. Jeśli jednak tego nie zrobi, to zastępczo wykona to za nią wojewoda. W zamiarze komisji jest również powiązanie planowania przestrzennego z gospodarczym. Obecnie plany gospodarcze oraz przestrzenne są ustalane indywidualnie. Według komisji potrzebny jest wzajemny przepływ informacji.

Kodeks budowlany ma również zachęcać do powstawania inwestycji na terenach objętych miejscowymi planami. Dlatego zaproponowano, aby zobowiązać gminy do wyposażenia takich obszarów w niezbędną infrastrukturę techniczną (wodociągi, gazociągi i ulice). Komisja planuje też przenieść z tzw. specustaw do kodeksu budowlanego regulacje, korzystne z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych.

Niewiadomski zapowiedział również powstanie dostępnego powszechnie elektronicznego rejestru budowlanego. Miałoby to być skupisko informacji na temat przeznaczenia terenu oraz planach związanych z danym obszarem. Za rejestr odpowiedzialny byłby organ państwowy.

Źródło: PAP

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.