Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zmiany w Kodeksie budowlanym

Materiały prasowe  |  29.05.2013

Nasze przepisy budowlane potrzebują radykalnych zmian, aby stymulowały, a nie hamowały rozwój gospodarczy – uważa przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego prof. Zygmunt Niewiadomski.

Prof. Niewiadomski uważa, że Prawo budowlane bardzo zniechęca zarówno polskich jak i zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w naszym kraju. 161 miejsce w rankingu Banku Światowego dotyczące przyjazności inwestowania oraz 180 dni potrzebnych na uzyskanie pozwolenia na budowę, to sytuacja nie do zaakceptowania.

Ustawa Prawo budowlane reguluje kilkadziesiąt aktów prawnych i była nowelizowana prawie dziewięćdziesiąt razy. Nic wiec dziwnego, że nasze prawo jest zawiłe i niezintegrowane. Dlatego należy opracować Kodeks budowlany, nad którym już kilka miesięcy pracuje komisja.

Jedną z gruntowych zmian jaką proponuje komisja to określenie, które zagadnienia są przedmiotem wiedzy budowlanej a które przepisów. Obecne prawo stanowi o szerokości stopnia schodów czy wysokości komina, a to – według przewodniczącego komisji – jest przedmiotem wiedzy zawodowej, czyli tego, czego powinno się uczyć na studiach, a nie poszukiwać w aktach prawnych.

Dodatkowo ustawa zawiera również zbyt wiele zagadnień cywilno-prawnych, co powinno być domeną prawa cywilnego. Poprawione powinny być również konsekwencje samowoli budowlanej, za którą grozi obecnie nawet więzienie. Profesor przyznał, że samowola nie będzie popierana ale w jego opinii można z nią skutecznie walczyć środkami ekonomicznymi.

Kolejnym ważnym elementem jest planowanie przestrzenne. Komisja kodyfikacyjna chce, by inwestorzy mieli większy niż dotychczas wpływ na podejmowane decyzje w sprawie realizowanych przedsięwzięć. Na świecie administracja liczy się ze zdaniem obywateli na temat zagospodarowania. Jeśli te negocjacje zawodzą, to dopiero wówczas administracja w drodze decyzji zobowiązuje inwestora do wykonania konkretnych prac w określonym czasie.

Taką administrację negocjującą chcemy w pewnym zakresie wprowadzić zarówno na etapie planowania, przystępowania do robót budowlanych i ich realizacji – powiedział prof. Niewiadomski.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Co więcej, komisja chce również wprowadzić obowiązek sporządzania planu dla obszaru nowej zabudowy, czego ze względów ekonomicznych lub w obawie przed podjęciem niepopularnej decyzji gmina unika. Jeśli jednak tego nie zrobi, to zastępczo wykona to za nią wojewoda. W zamiarze komisji jest również powiązanie planowania przestrzennego z gospodarczym. Obecnie plany gospodarcze oraz przestrzenne są ustalane indywidualnie. Według komisji potrzebny jest wzajemny przepływ informacji.

Kodeks budowlany ma również zachęcać do powstawania inwestycji na terenach objętych miejscowymi planami. Dlatego zaproponowano, aby zobowiązać gminy do wyposażenia takich obszarów w niezbędną infrastrukturę techniczną (wodociągi, gazociągi i ulice). Komisja planuje też przenieść z tzw. specustaw do kodeksu budowlanego regulacje, korzystne z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych.

Niewiadomski zapowiedział również powstanie dostępnego powszechnie elektronicznego rejestru budowlanego. Miałoby to być skupisko informacji na temat przeznaczenia terenu oraz planach związanych z danym obszarem. Za rejestr odpowiedzialny byłby organ państwowy.

Źródło: PAP

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.