Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo mieszkaniowe I–IV

Materiały prasowe  |  23.05.2013
Ruch budowlany w zakresie budowy mieszkań
Ruch budowlany w zakresie budowy mieszkań

W okresie styczeń-kwiecień oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym czasie 2012 r., a także więcej niż w 2011 r. Wydano jednak mniej pozwoleń na budowę; zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-kwiecień 2013 r. oddano do użytkowania 47554 mieszkania, tj. o 0,4% więcej niż 2012 r. (kiedy odnotowano wzrost o 28,1%) i o 28,6% więcej niż w 2011 r. W okresie czterech miesięcy 2013 r. wydano pozwolenia na budowę 42099 mieszkań, tj. o 26,8% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 35340 mieszkań, tj. o 31,7%.

Największy udział (57,9%) w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-kwiecień 2013 r. wybudowali 27540 mieszkań, tj. o 3,9% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. odnotowano spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę – do 22782 mieszkań, tj. o 19,5% oraz liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 20451 mieszkań, tj. o 18,3%.

Deweloperzy w okresie czterech miesięcy 2013 r. oddali 17726 mieszkań (co stanowiło 37,3% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 2,7% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. (kiedy notowano wzrost o 65,1%). Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 16734 mieszkań, tj. o 40,0% mniej niż przed rokiem i rozpoczęli budowę 13840 mieszkań, tj. o 44,4% mniej niż w 2012 r.

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie czterech miesięcy 2013 r. oddały do użytkowania 1440 mieszkań, tj. o 1,1% więcej niż przed rokiem. Rozpoczęto budowę 554 mieszkań, wobec 1287 mieszkań przed rokiem. Spółdzielnie uzyskały pozwolenia na budowę 457 mieszkań, tj. o 16,0% mniej niż w okresie czterech miesięcy 2012 r.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu czterech miesięcy 2013 r. łącznie 848 mieszkań, tj. o 31,0% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r., z tego w budownictwie komunalnym 537 mieszkań, tj. o 8,5% mniej, w społecznym czynszowym 182 mieszkania tj. o 63,7 % mniej, a w zakładowym – 129 mieszkań, tj. o 7,9% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. Wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia w tej grupie inwestorów – do 2126, tj. o 185,8%, natomiast zmniejszyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 495, tj. o 4,8%.

W okresie styczeń-kwiecień 2013 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w województwie kujawsko-pomorskim – o 30,6%, warmińsko-mazurskim – o 27,7% i śląskim – o 18,0%. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy: w województwie łódzkim – o 29,2%, świętokrzyskim – o 24,9% i zachodniopomorskim – o 18,7%. W województwie mazowieckim oddano 9671 mieszkań, tj. o 4,8% mniej niż przed rokiem.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


W okresie czterech miesięcy 2013 r. spadek liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy: w opolskim – o 42,9%, lubuskim – o 40,8% i pomorskim – o 38,9% a w województwie mazowieckim wydano pozwolenia na budowę 8400 mieszkań, tj. o 27,2% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeńkwiecień 2013 r. odnotowano w czternastu województwach, w tym największy: w wielkopolskim – o 47,8%, mazowieckim – o 46,1% oraz lubuskim – o 39,2%. Wzrost liczby mieszkań rozpoczętych odnotowano w dwóch województwach: świętokrzyskim – o 10,2% i opolskim – o 1,2%.

Źródło: GUS

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.