Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo mieszkaniowe I–III 2013

Materiały prasowe  |  06.05.2013
Ruch budowlany w zakresie budowy mieszkań
Ruch budowlany w zakresie budowy mieszkań

W okresie styczeń-marzec 2013 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym czasie w 2012 r., a także więcej niż w 2011 r. Wydano mniej pozwoleń na budowę, zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-marzec 2013 r. oddano do użytkowania 37161 mieszkań, tj. o 2,4% więcej niż 2012 r. (kiedy odnotowano wzrost o 32,0%) i o 35,1% więcej niż odpowiednio w 2011 r. W I kwartale 2013 r. wydano pozwolenia na budowę 29382 mieszkań, tj. o 23,2% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 21570, tj. o 31,2%.

Największy udział (56,4%) w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie trzech miesięcy 2013 r. wybudowali 20946 mieszkań, tj. o 2,0% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. odnotowano spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę – do 15867 mieszkań, tj. o 17,2% oraz liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 11548 mieszkań, tj. o 22,5%.

Deweloperzy w okresie trzech miesięcy 2013 r. oddali 14455 mieszkań (co stanowiło 38,9% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 6,9% więcej niż w analogicznym okresie 2012 r. (kiedy notowano wzrost o 69,8%). Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 12037 mieszkań, tj. o 34,1% mniej niż przed rokiem i rozpoczęli budowę 9356 mieszkań, tj. o 38,6% mniej niż w 2012 r.

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie trzech miesięcy 2013 r. oddały do użytkowania 1047 mieszkań, tj. o 8,7% mniej niż przed rokiem i uzyskały pozwolenia na budowę 156 mieszkań, tj. mniej o 62,1%. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto do 256, tj. o 70,5%.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu trzech miesięcy 2013 r. łącznie 713 mieszkań, tj. o 34,6% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r., z tego w budownictwie komunalnym 449 mieszkań, tj. o 18,7% mniej, w społecznym czynszowym 142, tj. o 65,5% mniej, a w zakładowym – 122 mieszkania, tj. o 3,9% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. Zwiększyła się liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia tej grupie inwestorów – do 1322 wobec 378 przed rokiem i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 410 wobec 365 w analogicznym okresie roku poprzedniego.

W okresie styczeń-marzec 2013 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w ośmiu województwach, w tym największy: w województwie kujawsko-pomorskim – o 50,5%, warmińsko-mazurskim – o 44,7% i opolskim – o 27,3%, a w województwie mazowieckim oddano 8063 mieszkania, tj. o 9,5% więcej niż przed rokiem. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w ośmiu województwach, w tym największy: w województwie łódzkim – o 33,9%, lubelskim – o 29,2% i świętokrzyskim – o 26,1%.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


W okresie trzech miesięcy 2013 r. spadek liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia odnotowano w trzynastu województwach, w tym największy: w lubuskim – o 46,6%, opolskim – o 44,0% i pomorskim – o 34,9%, a w województwie mazowieckim wydano 6119 pozwoleń, tj. o 25,0% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. Wzrost liczby wydanych pozwoleń odnotowano tylko w województwie świętokrzyskim – o 14,6%, podkarpackim – o 12,0% i podlaskim – o 0,7%. Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-marzec 2013 r. odnotowano w czternastu województwach, w tym największy: w wielkopolskim – o 57,7%, mazowieckim – o 46,3% i dolnośląskim – o 40,6%. Wzrost liczby mieszkań rozpoczętych odnotowano tylko w dwóch województwach: lubuskim – o 37,6% i opolskim – o 7,4%.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.