Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Powstała kolejna pasywna hala sportowa

Materiały prasowe  |  17.04.2013
Pasywna hala sportowa Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Pasywna hala sportowa Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Termo Organika

Przy Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie powstała pasywna hala sportowa – jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów tego typu w Europie.

22 marca br. obyło się uroczyste otwarcie „Zielonej Hali Sportowej” wzniesionej w technologii budownictwa pasywnego.
Autorami projektu hali sportowej Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja są Tomasz Pyszczek i Marcin Stelmach, polscy architekci specjalizujący się w budownictwie pasywnym i energooszczędnym z biura Architektura Pasywna.

Zielona hala mieści się na terenie Uniwersytetu Rolniczego wśród akademickich szklarni. Architekci stworzyli ekologiczny budynek o oszczędnej formie, w kolorystyce wykorzystującej motywy roślinne. Dach oraz jedna z elewacji jest porośnięta pnączami i roślinnością trawiastą. Przyjazna środowisku hala posiada parametry termoizolacyjne zgodne ze standardami niemieckiego Passivhaus Institut z Darmstadt, gwarantujące bardzo niskie zużycie energii. Zapotrzebowanie na energię będzie wynosić tylko 10% w porównaniu z typowymi budynkami budowanymi w Polsce. Hala o powierzchni 1,8 tys. m², dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zużywa tylko 15 kWh/m² rocznie, czyli około 1,5 m³ gazu/m². W tradycyjnym budownictwie zużycie tego surowca waha się między 12–15 m³. To oszczędność rzędu 50 tys. zł w skali roku.

Biuro architektoniczne Architektura Pasywna wybudowało także pierwszą w Polsce pasywną halę sportową w Słomnikach, pierwszy w Europie kościół pasywny w Nowym Targu oraz pierwszą szkołę podstawową w gminie Stoszowice. Wszystkie budynki ociepliły energooszczędne styropiany partnera pracowni – firmy Termo Organika. Wspólnie promują budownictwo maksymalnie ograniczające zużycie energii.

Powierzchnia ekologicznej hali wynosi 1850,2 m² z kubaturą 15 879 m³ daje możliwość organizowania nie tylko imprez sportowych, ale i koncertów, spotkań akademickich, seminariów, konferencji oraz innych imprez ważnych dla społeczności studenckiej czy lokalnej. W hali mieści się boisko o wymiarach 22,5 x 44 m z trybunami dla około 150 osób. W budynku zaprojektowano 4 zespoły szatniowe, siłownię dla 30 osób, pokój sędziów/pierwszej pomocy, pomieszczenia techniczne i magazynowe.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Energooszczędność
hali pomimo niekorzystnego usytuowania (przeszklone części elewacji wychodzą na stronę wschodnią i zachodnią), zapewniają materiały termoizolacyjne odpowiedniej grubości oraz wysoka szczelność powietrzna zewnętrznej powłoki budynku. Izolację budynku stanowi 30-centymetrowa warstwa srebrnoszarego styropianu Termonium Plus. System wentylacji zaprojektowano tak, by pozwalał na odzysk ciepła. Zastosowane w hali rekuperatory o sprawności ponad 85% gwarantują odpowiednią wentylację bez zbędnych strat ciepła.

Co to jest sportowa hala pasywna?
Hala pasywna, tak samo jak każdy inny pasywny obiekt, to bardzo dobrze izolowany budynek z odpowiednim systemem wentylacyjnym. W starym budownictwie do ogrzania 1 m² zużywa się w skali roku 15–35 m³ gazu. W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m³ na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m³ gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Duża powierzchnia obiektu sportowego – 1850 m² – to oszczędności sięgające kilkudziesięciu tys. złotych w skali roku.

Zarówno dom pasywny, jak i hala sportowa, muszą posiadać grubą, kilkudziesięciocentymetrową, szczelną warstwę izolacji. Musi mieć też system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystać jego nasłonecznienie.

W Polsce zużywamy ponad dwa razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Wielokrotnie przepłacamy więc za ogrzewanie budynku. Polska jest krajem mocno niedoinwestowanym w zakresie oferty sportowo-rekreacyjnej. Nowo powstające obiekty, jak hale sportowe czy baseny, są budowane najczęściej z zamiarem zapewnienia podstawowych urządzeń sportowych, gdzie decydującym kryterium o wyborze technologii budowlanej są koszty inwestycyjne. Nierzadko władze gmin i innych instytucji publicznych organizujących przetargi na budowę nowych obiektów, dość ogólnikowo traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania oraz walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy dodatkowych nakładach finansowych, dzięki zastosowaniu technologii budownictwa pasywnego.

Na elewacji budynku zamontowano system Aluprof MB-86 SI o wysokiej szczelności. System ten można również wyposażyć w aerożel, który pozwala osiągnąć lepsze parametry termoizolacyjne. Materiał ma najniższy wśród ciał stałych współczynnik przewodzenia ciepła, co pozwala ograniczyć starty energii do minimum. Aerożel składa się w niemal 90% z powietrza i jest niewiele od niego cięższy, co otwiera nowe możliwości konstrukcyjne. MB-86 SI to pierwsze w Polsce rozwiązanie wykorzystujące tę substancję.

Źródło: Termo Organika, Aluprof

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.