Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ruch budowlany w 2012 r.

Materiały prasowe  |  18.02.2013
Od prawej: Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński, który przedstawił wyniki ruchu budowlanego w 2012 r., oraz jego zastępcy: Paweł Ziemski i Jacek Szer.
Od prawej: Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński, który przedstawił wyniki ruchu budowlanego w 2012 r., oraz jego zastępcy: Paweł Ziemski i Jacek Szer.

W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego 14 lutego odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacji wyników ruchu budowlanego w Polsce w 2012 r.

Jak poinformował Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński, dane zebrane przez GUNB wskazują na spadek liczby wydanych w 2012 r. pozwoleń na budowę (207 142 – 6,7%) w stosunku do 2011 r. Także porównanie z latami 2010 i 2009 wykazuje kilkuprocentowe spadki.

Znaczący udział w ogólnej liczbie wydanych pozwoleń mają pozwolenia na budowę obiektów mieszkalnych, w większości budynków jednorodzinnych, na które wydano w 2012 r. 86 216 pozwoleń (na budynki jednorodzinne 83 530 i 2686 pozwoleń na wielorodzinne). Wynika z tego, że liczba pozwoleń wydanych na budownictwo mieszkaniowe spadła o 15% w stosunku do 2011 r.
Jednak porównanie liczby pozwoleń wydanych w 2012 r. w tej kategorii budownictwa ze statystyką z lat 1995–2011 pozwala stwierdzić, że wynik ostatniego roku należy do średnich na tle wyników badanych siedemnastu lat, a odnotowany w ubiegłym roku spadek rozpoczął się ze znacznie wyższego poziomu niż spadek w latach dziewięćdziesiątych.    

Niewielki wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę odnotowano w kilku kategoriach, najwyższy w kategorii infrastruktury transportu – o 7,4%, nieco niższy w kategorii rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne – o 2,2% oraz poniżej 1% w kategorii budownictwa na terenach zamkniętych i kolejowych.

Również z analizy struktury obiektów oddanych do użytkowania wynika, że w 2012 r. najwyższe wzrosty odnotowano w kategoriach związanych z obiektami infrastruktury (przede wszystkim transportu i telekomunikacji). Według GINB, jest to efekt wykorzystania środków finansowych pochodzących z UE oraz zakończenia budowy wielu inwestycji przygotowywanych w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Prawdopodobnie od 2012 r. zacznie się kilkuletni spadek liczby obiektów oddawanych do użytkowania, spowodowany mniejszą liczbą inwestycji podejmowanych w latach 2009–2012, które charakteryzują się słabszą koniunkturą. 

Robert Dziwiński podkreślił, że we wszystkich kategoriach budownictwa w drugim półroczu ubiegłego roku liczby wydawanych pozwoleń na budowę są nieco wyższe niż w pierwszej połowie 2012 r., co pozwala mieć nadzieję na pojawienie się tendencji wzrostowej w całej branży budowlanej.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.