Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ruch budowlany w 2012 r.

Materiały prasowe  |  18.02.2013
Od prawej: Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński, który przedstawił wyniki ruchu budowlanego w 2012 r., oraz jego zastępcy: Paweł Ziemski i Jacek Szer.
Od prawej: Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński, który przedstawił wyniki ruchu budowlanego w 2012 r., oraz jego zastępcy: Paweł Ziemski i Jacek Szer.

W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego 14 lutego odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacji wyników ruchu budowlanego w Polsce w 2012 r.

Jak poinformował Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński, dane zebrane przez GUNB wskazują na spadek liczby wydanych w 2012 r. pozwoleń na budowę (207 142 – 6,7%) w stosunku do 2011 r. Także porównanie z latami 2010 i 2009 wykazuje kilkuprocentowe spadki.

Znaczący udział w ogólnej liczbie wydanych pozwoleń mają pozwolenia na budowę obiektów mieszkalnych, w większości budynków jednorodzinnych, na które wydano w 2012 r. 86 216 pozwoleń (na budynki jednorodzinne 83 530 i 2686 pozwoleń na wielorodzinne). Wynika z tego, że liczba pozwoleń wydanych na budownictwo mieszkaniowe spadła o 15% w stosunku do 2011 r.
Jednak porównanie liczby pozwoleń wydanych w 2012 r. w tej kategorii budownictwa ze statystyką z lat 1995–2011 pozwala stwierdzić, że wynik ostatniego roku należy do średnich na tle wyników badanych siedemnastu lat, a odnotowany w ubiegłym roku spadek rozpoczął się ze znacznie wyższego poziomu niż spadek w latach dziewięćdziesiątych.    

Niewielki wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę odnotowano w kilku kategoriach, najwyższy w kategorii infrastruktury transportu – o 7,4%, nieco niższy w kategorii rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne – o 2,2% oraz poniżej 1% w kategorii budownictwa na terenach zamkniętych i kolejowych.

Również z analizy struktury obiektów oddanych do użytkowania wynika, że w 2012 r. najwyższe wzrosty odnotowano w kategoriach związanych z obiektami infrastruktury (przede wszystkim transportu i telekomunikacji). Według GINB, jest to efekt wykorzystania środków finansowych pochodzących z UE oraz zakończenia budowy wielu inwestycji przygotowywanych w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Prawdopodobnie od 2012 r. zacznie się kilkuletni spadek liczby obiektów oddawanych do użytkowania, spowodowany mniejszą liczbą inwestycji podejmowanych w latach 2009–2012, które charakteryzują się słabszą koniunkturą. 

Robert Dziwiński podkreślił, że we wszystkich kategoriach budownictwa w drugim półroczu ubiegłego roku liczby wydawanych pozwoleń na budowę są nieco wyższe niż w pierwszej połowie 2012 r., co pozwala mieć nadzieję na pojawienie się tendencji wzrostowej w całej branży budowlanej.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.