Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Konkurs na "Energooszczędny Dom Dostępny"

Materiały prasowe  |  11.02.2013
Wyróżnienie dla Grupy Synergia wręczył Dominik Kordula – dyrektor marketingu Isover.
Wyróżnienie dla Grupy Synergia wręczył Dominik Kordula – dyrektor marketingu Isover.

W piątej edycji konkursu na „Energooszczędny Dom Dostępny" rozstrzygnięty podczas targów BUDMA wyróżniono projekt Grupy Synergia – Double Skin House, który w największym stopniu odniósł się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Budynki energooszczędne będą obowiązującym standardem w Polsce już od 2020 roku.

W konkursie wzięły udział pracownie architektoniczne z całej Polski, doświadczone w projektowaniu domów energooszczędnych i pasywnych. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować wolnostojący dom jednorodzinny o powierzchni około 150 m², którego zapotrzebowanie na energię użytkową jest nie większe niż 40 kWh/m² na rok, a koszty budowy nie przekraczają 500 tys. zł netto. Osiągnięty standard energetyczny upoważnia do ubiegania się o dopłatę z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy wyborze najlepszych projektów jury kierowało się kryteriami funkcjonalności, estetyki, integralności koncepcji, ale przede wszystkim zastosowaniem różnorodnych rozwiązań proekologicznych.

Budownictwo zrównoważone Polakom kojarzy się najczęściej z oszczędnością energii. Za tym terminem wiążą się także inne zagadnienia, takie jak np. oszczędność wody, komfort użytkowania, redukcja bądź eliminacja zanieczyszczenia środowiska czy harmonijne zagospodarowanie otoczenia. Projekt Double Skin House po prostu szanuje środowisko, zmierzając jednocześnie w kierunku oszczędnej eksploatacji i harmonii z naturą.

Double Skin House jest odpowiedzią na potrzeby średniozamożnej polskiej rodziny zainteresowanej budową nowoczesnego energooszczędnego domu jednorodzinnego, który umożliwia znaczne obniżenie kosztów eksploatacji w trakcie użytkowania.

Zastosowane rozwiązania i parametry techniczne spełniają wymagania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i umożliwiają skorzystanie z państwowego programu dopłat do budownictwa energooszczędnego. Koncepcja "Domu-w-Domu" jest efektem ewolucji domostwa na przestrzeni wieków, który obok podstawowej funkcji schronienia, współcześnie musi sprostać zasadom efektywności energetycznej. Rozwiązania przyjęte w projekcie koncentrują się wokół podstawowych zagadnień, realizujących idee architektury zrównoważonej.

Organizatorem konkursu na „Energooszczędny Dom Dostępny" była redakcja miesięcznika Murator. Głównym sponsorem konkursu była firma Isover, wśród sponsorów znalazła się także firma Röben Polska.

Po uroczystości wręczenia nagród odbył się panel dyskusyjny z laureatami, członkami jury oraz ze specjalistami w dziedzinie projektowania domów energooszczędnych. Patronat nad wydarzeniem objęły: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii. 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.