Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych

Materiały prasowe  |  31.01.2013
Zastępca GINB Jacek Szer
Zastępca GINB Jacek Szer

W Warszawie w dniach 15–16 stycznia br. odbyła się druga Konferencja z cyklu "Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych" zorganizowana przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Przewodnim tematem tegorocznej edycji konferencji były przeglądy obiektów budowlanych jako podstawowy aspekt oceny ich dalszej przydatności do użytkowania. Temu zagadnieniu poświęcono pierwszą sesję prowadzoną przez dr. hab. inż. Ewę Błazik-Borową i mgr. inż. Andrzeja Rocha Dobruckiego. Referat wprowadzający, dotyczący nowoczesnych metod badawczych przy użyciu odpowiednich urządzeń podnoszących skuteczność wykonywanych przeglądów, wygłosił prof. dr hab. inż. Jerzy Hoła. Kolejni prelegenci omówili m.in. sposoby oceny stanu budownictwa wielkopłytowego przy zastosowaniu metod nieniszczących, znaczenie badań termowizyjnych dla analizy utrzymania obiektów oraz zagadnienia związane z pomiarami stanu budowli piętrzących.

W drugiej sesji (prowadzonej przez prof. dr. hab. Jerzego Hołę i prof. dr. hab. inż. Ireneusza Winnickiego), zatytułowanej „Zagrożenia", referenci skupili się na czynnikach mających wpływ na utrzymanie bezpieczeństwa użytkowanych obiektów budowlanych. Przedstawiono m.in. skalę szkód i zniszczeń obiektów powodowanych przez siły natury w kontekście przydatności instrukcji obsługi obiektu jako dokumentu zawierającego konkretne wytyczne dla użytkowników obiektów, wpływ właściwego użytkowania i odpowiednich zachowań użytkowników na bezpieczeństwo pożarowe, czynniki techniczne przyczyniające się do powstawania awarii eksploatowanych obiektów.

W drugim dniu konferencji odbyły się kolejne dwie sesje – pierwsza poświęcona aspektom prawnym, a druga aspektom technicznym utrzymania obiektów budowlanych. W sesji dotyczącej zagadnień prawnych, której przewodniczyli dr hab. inż. Halina Garbalińska i prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski, zaprezentowano m.in. regulacje obowiązujące przy sporządzaniu dokumentów takich jak audyt i świadectwa energetyczne, zakres ingerencji organów nadzoru budowlanego w stan techniczny obiektów zabytkowych, prawa i obowiązki właścicieli i zarządców związane z utrzymaniem obiektów w świetle uregulowań prawnych, regulacje związane z odpowiedzialnością karną za doprowadzenie do katastrofy budowlanej.

Ostatnia sesja dotyczyła aspektów technicznych bezpiecznego utrzymania obiektów. Prowadzona przez prof. dr hab. inż. Lecha Czarneckiego oraz dr hab. inż. Halinę Garbalińską obejmowała m.in. zagadnienia związane ze stosowaniem nowych systemów wewnętrznej izolacji cieplnej w budynkach użytkowanych, zagadnienia recyklingu wody oraz problemu bezpieczeństwa konstrukcji obiektów poddawanych stałym drganiom.
Prezentowane przez referentów zagadnienia, oceny i koncepcje wywoływały żywą dyskusję wśród słuchaczy.

Na zakończenie konferencji sformułowano wnioski. Uczestnicy uznali przeglądy za ważne narzędzie oceny stanu obiektów, dlatego opowiedzieli się za wykorzystywaniem podczas ich wykonywania nowoczesnych metody diagnostycznych, dostosowanych do rodzaju i stanu obiektów. Uznali także, że rosnący i znaczący wpływ sił natury na obiekty powinien być uwzględniany przy tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego. Podkreślili również m.in. znaczenie, jakie ma dla bezpieczeństwa eksploatacji obiektów stałe dokształcanie kadry technicznej. Zaproponowali wprowadzenie obowiązku sporządzania instrukcji obsługi obiektu, której celem byłoby ułatwienie użytkownikom bezpiecznego utrzymania obiektów oraz wdrożenie zintegrowanego systemu oceny stanu technicznego i utrzymania obiektów wielkopłytowych.

Konferencje GINB poświęcone problematyce utrzymania obiektów budowlanych są dedykowane środowiskom naukowym, administracji publicznej, przede wszystkim administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzorowi budowlanemu, a także praktykom zajmującym się prawnymi i technicznymi aspektami tytułowego zagadnienia.

Źródło: GUNB

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.