Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakie zmiany prawne czekają energetykę w 2013 roku?

Materiały prasowe  |  02.01.2013
www.sxc.hu

CIRE publikuje zestawienie przepisów, które wejdą w życie lub będą opracowywane w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W tym roku część z nich ma już realne szanse na przyjęcie.

Białe certyfikaty
Z początkiem roku weszły w życie ostatnie przepisy ustawy o efektywności energetycznej. W tym roku przedsiębiorstwa energetyczne po raz pierwszy będą musiał wykazać się tzw. białymi certyfikatami, które będą potwierdzać poprawę efektywności energetycznej. Firmy będą musiały zakupić ich 1% w stosunku do dostarczonej energii. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki rozpisał już pierwszy przetarg na przedsięwzięcia służące poprawie efektywności, które otrzymają certyfikaty.

Etykiety energetyczne
Od 1 lutego obowiązywać będzie ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię, uchwalona przez Sejm we wrześniu. Nowe przepisy rozszerzą obowiązki informacyjne gł. producentów i sprzedawców urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Między innymi będą oni musieli informować o klasie energetycznej produktów w reklamach, w których podają ich cenę. Minister Gospodarki zostanie z kolei zobligowany do prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych na temat zużycia energii.

Nowela kogeneracyjna
Rząd powinien przyjąć projekt ustawy przedłużającej system wsparcia kogeneracji. Zgodnie z nim żółte i czerwone certyfikaty będą ponownie wydawane do marca 2015 roku. Po wejściu w życie noweli kogenracyjnej wytwórcy znowu będą otrzymywać świadectwa pochodzenia, a odbiorcy energii (bądź sprzedawcy w ich imieniu) będą zobowiązani je kupować. W tym roku (od chwili wejścia w życie przepisów) udział tzw. "żółtej" energii ma wzrosnąć do 3,7%, natomiast obowiązek udziału "czerwonej" energii pozostanie na ubiegłorocznym poziomie 23,2%.

Wprowadzony w 2007 roku system wygasa 31 marca tego roku, ale już od początku roku wytwórcy energii w skojarzeniu z ciepłem nie otrzymują wsparcia. Mogą jedynie występować jeszcze o wydanie świadectw za energię wyprodukowaną w poprzednim roku.

Mały trójpak
W czwartek, 3 stycznia sejmowa komisja gospodarki powoła podkomisję do rozpatrzenia nowelizacji Prawa energetycznego - tzw. małego trójpaku energetycznego. Poselska inicjatywa wprowadza część przepisów dużego "trójpaku", czyli pakietu trzech ustaw: energetycznej, gazowej i o OZE oraz przepisów wprowadzających trzy poprzednie. Szybkie zmiany są o tyle potrzebne, że implementują unijne dyrektywy, z czym Polska opóźnia się już kolejny rok.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Trójpak energetyczny

"Trójpak energetyczny" czyli pakiet trzech ustaw: Prawa energetycznego, prawa gazowego i ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy wprowadzającej trzy poprzednie, pod koniec grudnia ubiegłego roku został przyjęty przez rządowy Komitet ds. Europejskich. Teraz zajmie się nim Stały Komitet Rady Ministrów (złożony z wiceszefów poszczególnych resortów). Prace w ramach KRM mogą potrwać tyle, co w poprzednim komitecie, czyli przynajmniej 2–3 miesiące. Jego przyjęcie przez rząd zaplanowano na pierwszy kwartał tego roku. Jeżeli uda się dotrzymać tego terminu, kolejne kilka miesięcy potrwają z pewnością prace parlamentarne. w związku z tym realna data wejścia w życie trójpaku to koniec 2013 lub początek 2014 roku.

Ustawa o OZE zgłoszona przez SLD
Pod koniec ubiegłego roku do sejmu trafił fragment "trójpaku", czyli lekko zmodyfikowana ustawa o odnawialnych źródłach energii, którą zgłosili posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Politycy argumentują, że inicjatywa ma na celu szybsze przyjęcie ustawy, której oryginalna, ministerialna wersja, jest nadal przedmiotem prac w rządzie. O wyłączenie ustawy o OZE z trójpaku i jej szybsze, osobne procedowanie od kilku miesięcy postulują przedstawiciele branży energetyki odnawialnej. Chociaż poselska inicjatywa stwarza teraz taką możliwość, prawdopodobnie ustawa nie wyprzedzi "trójpaku". Bardzo prawdopodobne jest, że projekt trafi do tzw. "zamrażarki" sejmowej i poczeka na rządowe projekty.

Mimo, że Ministerstwo Gospodarki zakłada ok. 2 mld zł skumulowanych oszczędności z wprowadzenia nowego systemu wsparcia "zielonej" energetyki, w rządzie nie ma zgody na osobne, szybsze przyjęcie ustawy o OZE. Takiej zgody może zabraknąć także u marszałkini Sejmu.

Korytarze przesyłowe
Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku rząd planuje przyjęcie projektu ustawy o korytarzach przesyłowych. Zaraz po tym ustawa trafiłaby do parlamentu. Chociaż podobne zapewnienia składane są przynajmniej od 2010 roku, to tym razem projekt ma realne szanse na przyjęcie. Ministerstwu Gospodarki udało się uzgodnić część zapisów, budzących największe kontrowersje. Pozytywnie oceniany jest także algorytm wyceny służebności przesyłu. Mimo tego w trakcie prac Komitetu Stałego Rady Ministrów kilka resortów i UOKiK zgłosiło ponad 100 uwag, które będą teraz przedmiotem negocjacji. To oznacza, że przyjęcie projektu przez rząd może zająć jeszcze kilka miesięcy.

Odpady radioaktywne
W tym roku zmienione mają zostać ustawy – Prawo atomowe oraz Prawo geologiczne i górnicze. Nowelizacja dotyczyć będzie standardów składowisk odpadów radioaktywnych oraz informowania o nich społeczeństwa. Ma również powstać Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.

Zapasy obowiązkowe paliw i ropy
Jeszcze w tym kwartale rząd planuje rozpatrzenie nowelizacji ustawy o zapasach obowiązkowych ropy i gazu. Ustawa ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy, na co mieliśmy czas do końca 2012 r. Zmiany dotkną 116 firm, które muszą utrzymywać zapasy obowiązkowe ropy i paliw. Nowe przepisy pozwolą na realizację części obowiązku (10–30%) za pomocą rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Ustawa umożliwi także kontrolę zapasów przez przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz zmodyfikuję zasady uwalniania rezerw.

Skreślone z listy
Z ubiegłorocznej listy przepisów do przyjęcia zniknęła ustawa o inteligentnych sieciach energetycznych. Jak tłumaczy poseł Andrzej Czerwiński, zespół pracujący na przepisami dotyczącymi smart girds zdecydował, że wystarczające zmiany wprowadza trójpak energetyczny. Pozostałe rozwiązania mogą zostać przyjęte poprzez odpowiednie standardy techniczne i w rozporządzenia.

Źródło: Centrum Informacj o Rynku Energii

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.