Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakie zmiany prawne czekają energetykę w 2013 roku?

Materiały prasowe  |  02.01.2013
www.sxc.hu

CIRE publikuje zestawienie przepisów, które wejdą w życie lub będą opracowywane w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W tym roku część z nich ma już realne szanse na przyjęcie.

Białe certyfikaty
Z początkiem roku weszły w życie ostatnie przepisy ustawy o efektywności energetycznej. W tym roku przedsiębiorstwa energetyczne po raz pierwszy będą musiał wykazać się tzw. białymi certyfikatami, które będą potwierdzać poprawę efektywności energetycznej. Firmy będą musiały zakupić ich 1% w stosunku do dostarczonej energii. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki rozpisał już pierwszy przetarg na przedsięwzięcia służące poprawie efektywności, które otrzymają certyfikaty.

Etykiety energetyczne
Od 1 lutego obowiązywać będzie ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię, uchwalona przez Sejm we wrześniu. Nowe przepisy rozszerzą obowiązki informacyjne gł. producentów i sprzedawców urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Między innymi będą oni musieli informować o klasie energetycznej produktów w reklamach, w których podają ich cenę. Minister Gospodarki zostanie z kolei zobligowany do prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych na temat zużycia energii.

Nowela kogeneracyjna
Rząd powinien przyjąć projekt ustawy przedłużającej system wsparcia kogeneracji. Zgodnie z nim żółte i czerwone certyfikaty będą ponownie wydawane do marca 2015 roku. Po wejściu w życie noweli kogenracyjnej wytwórcy znowu będą otrzymywać świadectwa pochodzenia, a odbiorcy energii (bądź sprzedawcy w ich imieniu) będą zobowiązani je kupować. W tym roku (od chwili wejścia w życie przepisów) udział tzw. "żółtej" energii ma wzrosnąć do 3,7%, natomiast obowiązek udziału "czerwonej" energii pozostanie na ubiegłorocznym poziomie 23,2%.

Wprowadzony w 2007 roku system wygasa 31 marca tego roku, ale już od początku roku wytwórcy energii w skojarzeniu z ciepłem nie otrzymują wsparcia. Mogą jedynie występować jeszcze o wydanie świadectw za energię wyprodukowaną w poprzednim roku.

Mały trójpak
W czwartek, 3 stycznia sejmowa komisja gospodarki powoła podkomisję do rozpatrzenia nowelizacji Prawa energetycznego - tzw. małego trójpaku energetycznego. Poselska inicjatywa wprowadza część przepisów dużego "trójpaku", czyli pakietu trzech ustaw: energetycznej, gazowej i o OZE oraz przepisów wprowadzających trzy poprzednie. Szybkie zmiany są o tyle potrzebne, że implementują unijne dyrektywy, z czym Polska opóźnia się już kolejny rok.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Trójpak energetyczny

"Trójpak energetyczny" czyli pakiet trzech ustaw: Prawa energetycznego, prawa gazowego i ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy wprowadzającej trzy poprzednie, pod koniec grudnia ubiegłego roku został przyjęty przez rządowy Komitet ds. Europejskich. Teraz zajmie się nim Stały Komitet Rady Ministrów (złożony z wiceszefów poszczególnych resortów). Prace w ramach KRM mogą potrwać tyle, co w poprzednim komitecie, czyli przynajmniej 2–3 miesiące. Jego przyjęcie przez rząd zaplanowano na pierwszy kwartał tego roku. Jeżeli uda się dotrzymać tego terminu, kolejne kilka miesięcy potrwają z pewnością prace parlamentarne. w związku z tym realna data wejścia w życie trójpaku to koniec 2013 lub początek 2014 roku.

Ustawa o OZE zgłoszona przez SLD
Pod koniec ubiegłego roku do sejmu trafił fragment "trójpaku", czyli lekko zmodyfikowana ustawa o odnawialnych źródłach energii, którą zgłosili posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Politycy argumentują, że inicjatywa ma na celu szybsze przyjęcie ustawy, której oryginalna, ministerialna wersja, jest nadal przedmiotem prac w rządzie. O wyłączenie ustawy o OZE z trójpaku i jej szybsze, osobne procedowanie od kilku miesięcy postulują przedstawiciele branży energetyki odnawialnej. Chociaż poselska inicjatywa stwarza teraz taką możliwość, prawdopodobnie ustawa nie wyprzedzi "trójpaku". Bardzo prawdopodobne jest, że projekt trafi do tzw. "zamrażarki" sejmowej i poczeka na rządowe projekty.

Mimo, że Ministerstwo Gospodarki zakłada ok. 2 mld zł skumulowanych oszczędności z wprowadzenia nowego systemu wsparcia "zielonej" energetyki, w rządzie nie ma zgody na osobne, szybsze przyjęcie ustawy o OZE. Takiej zgody może zabraknąć także u marszałkini Sejmu.

Korytarze przesyłowe
Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku rząd planuje przyjęcie projektu ustawy o korytarzach przesyłowych. Zaraz po tym ustawa trafiłaby do parlamentu. Chociaż podobne zapewnienia składane są przynajmniej od 2010 roku, to tym razem projekt ma realne szanse na przyjęcie. Ministerstwu Gospodarki udało się uzgodnić część zapisów, budzących największe kontrowersje. Pozytywnie oceniany jest także algorytm wyceny służebności przesyłu. Mimo tego w trakcie prac Komitetu Stałego Rady Ministrów kilka resortów i UOKiK zgłosiło ponad 100 uwag, które będą teraz przedmiotem negocjacji. To oznacza, że przyjęcie projektu przez rząd może zająć jeszcze kilka miesięcy.

Odpady radioaktywne
W tym roku zmienione mają zostać ustawy – Prawo atomowe oraz Prawo geologiczne i górnicze. Nowelizacja dotyczyć będzie standardów składowisk odpadów radioaktywnych oraz informowania o nich społeczeństwa. Ma również powstać Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.

Zapasy obowiązkowe paliw i ropy
Jeszcze w tym kwartale rząd planuje rozpatrzenie nowelizacji ustawy o zapasach obowiązkowych ropy i gazu. Ustawa ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy, na co mieliśmy czas do końca 2012 r. Zmiany dotkną 116 firm, które muszą utrzymywać zapasy obowiązkowe ropy i paliw. Nowe przepisy pozwolą na realizację części obowiązku (10–30%) za pomocą rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Ustawa umożliwi także kontrolę zapasów przez przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz zmodyfikuję zasady uwalniania rezerw.

Skreślone z listy
Z ubiegłorocznej listy przepisów do przyjęcia zniknęła ustawa o inteligentnych sieciach energetycznych. Jak tłumaczy poseł Andrzej Czerwiński, zespół pracujący na przepisami dotyczącymi smart girds zdecydował, że wystarczające zmiany wprowadza trójpak energetyczny. Pozostałe rozwiązania mogą zostać przyjęte poprzez odpowiednie standardy techniczne i w rozporządzenia.

Źródło: Centrum Informacj o Rynku Energii

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.