Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakie zmiany prawne czekają energetykę w 2013 roku?

Materiały prasowe  |  02.01.2013
www.sxc.hu

CIRE publikuje zestawienie przepisów, które wejdą w życie lub będą opracowywane w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W tym roku część z nich ma już realne szanse na przyjęcie.

Białe certyfikaty
Z początkiem roku weszły w życie ostatnie przepisy ustawy o efektywności energetycznej. W tym roku przedsiębiorstwa energetyczne po raz pierwszy będą musiał wykazać się tzw. białymi certyfikatami, które będą potwierdzać poprawę efektywności energetycznej. Firmy będą musiały zakupić ich 1% w stosunku do dostarczonej energii. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki rozpisał już pierwszy przetarg na przedsięwzięcia służące poprawie efektywności, które otrzymają certyfikaty.

Etykiety energetyczne
Od 1 lutego obowiązywać będzie ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię, uchwalona przez Sejm we wrześniu. Nowe przepisy rozszerzą obowiązki informacyjne gł. producentów i sprzedawców urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Między innymi będą oni musieli informować o klasie energetycznej produktów w reklamach, w których podają ich cenę. Minister Gospodarki zostanie z kolei zobligowany do prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych na temat zużycia energii.

Nowela kogeneracyjna
Rząd powinien przyjąć projekt ustawy przedłużającej system wsparcia kogeneracji. Zgodnie z nim żółte i czerwone certyfikaty będą ponownie wydawane do marca 2015 roku. Po wejściu w życie noweli kogenracyjnej wytwórcy znowu będą otrzymywać świadectwa pochodzenia, a odbiorcy energii (bądź sprzedawcy w ich imieniu) będą zobowiązani je kupować. W tym roku (od chwili wejścia w życie przepisów) udział tzw. "żółtej" energii ma wzrosnąć do 3,7%, natomiast obowiązek udziału "czerwonej" energii pozostanie na ubiegłorocznym poziomie 23,2%.

Wprowadzony w 2007 roku system wygasa 31 marca tego roku, ale już od początku roku wytwórcy energii w skojarzeniu z ciepłem nie otrzymują wsparcia. Mogą jedynie występować jeszcze o wydanie świadectw za energię wyprodukowaną w poprzednim roku.

Mały trójpak
W czwartek, 3 stycznia sejmowa komisja gospodarki powoła podkomisję do rozpatrzenia nowelizacji Prawa energetycznego - tzw. małego trójpaku energetycznego. Poselska inicjatywa wprowadza część przepisów dużego "trójpaku", czyli pakietu trzech ustaw: energetycznej, gazowej i o OZE oraz przepisów wprowadzających trzy poprzednie. Szybkie zmiany są o tyle potrzebne, że implementują unijne dyrektywy, z czym Polska opóźnia się już kolejny rok.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Trójpak energetyczny

"Trójpak energetyczny" czyli pakiet trzech ustaw: Prawa energetycznego, prawa gazowego i ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy wprowadzającej trzy poprzednie, pod koniec grudnia ubiegłego roku został przyjęty przez rządowy Komitet ds. Europejskich. Teraz zajmie się nim Stały Komitet Rady Ministrów (złożony z wiceszefów poszczególnych resortów). Prace w ramach KRM mogą potrwać tyle, co w poprzednim komitecie, czyli przynajmniej 2–3 miesiące. Jego przyjęcie przez rząd zaplanowano na pierwszy kwartał tego roku. Jeżeli uda się dotrzymać tego terminu, kolejne kilka miesięcy potrwają z pewnością prace parlamentarne. w związku z tym realna data wejścia w życie trójpaku to koniec 2013 lub początek 2014 roku.

Ustawa o OZE zgłoszona przez SLD
Pod koniec ubiegłego roku do sejmu trafił fragment "trójpaku", czyli lekko zmodyfikowana ustawa o odnawialnych źródłach energii, którą zgłosili posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Politycy argumentują, że inicjatywa ma na celu szybsze przyjęcie ustawy, której oryginalna, ministerialna wersja, jest nadal przedmiotem prac w rządzie. O wyłączenie ustawy o OZE z trójpaku i jej szybsze, osobne procedowanie od kilku miesięcy postulują przedstawiciele branży energetyki odnawialnej. Chociaż poselska inicjatywa stwarza teraz taką możliwość, prawdopodobnie ustawa nie wyprzedzi "trójpaku". Bardzo prawdopodobne jest, że projekt trafi do tzw. "zamrażarki" sejmowej i poczeka na rządowe projekty.

Mimo, że Ministerstwo Gospodarki zakłada ok. 2 mld zł skumulowanych oszczędności z wprowadzenia nowego systemu wsparcia "zielonej" energetyki, w rządzie nie ma zgody na osobne, szybsze przyjęcie ustawy o OZE. Takiej zgody może zabraknąć także u marszałkini Sejmu.

Korytarze przesyłowe
Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku rząd planuje przyjęcie projektu ustawy o korytarzach przesyłowych. Zaraz po tym ustawa trafiłaby do parlamentu. Chociaż podobne zapewnienia składane są przynajmniej od 2010 roku, to tym razem projekt ma realne szanse na przyjęcie. Ministerstwu Gospodarki udało się uzgodnić część zapisów, budzących największe kontrowersje. Pozytywnie oceniany jest także algorytm wyceny służebności przesyłu. Mimo tego w trakcie prac Komitetu Stałego Rady Ministrów kilka resortów i UOKiK zgłosiło ponad 100 uwag, które będą teraz przedmiotem negocjacji. To oznacza, że przyjęcie projektu przez rząd może zająć jeszcze kilka miesięcy.

Odpady radioaktywne
W tym roku zmienione mają zostać ustawy – Prawo atomowe oraz Prawo geologiczne i górnicze. Nowelizacja dotyczyć będzie standardów składowisk odpadów radioaktywnych oraz informowania o nich społeczeństwa. Ma również powstać Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.

Zapasy obowiązkowe paliw i ropy
Jeszcze w tym kwartale rząd planuje rozpatrzenie nowelizacji ustawy o zapasach obowiązkowych ropy i gazu. Ustawa ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy, na co mieliśmy czas do końca 2012 r. Zmiany dotkną 116 firm, które muszą utrzymywać zapasy obowiązkowe ropy i paliw. Nowe przepisy pozwolą na realizację części obowiązku (10–30%) za pomocą rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Ustawa umożliwi także kontrolę zapasów przez przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz zmodyfikuję zasady uwalniania rezerw.

Skreślone z listy
Z ubiegłorocznej listy przepisów do przyjęcia zniknęła ustawa o inteligentnych sieciach energetycznych. Jak tłumaczy poseł Andrzej Czerwiński, zespół pracujący na przepisami dotyczącymi smart girds zdecydował, że wystarczające zmiany wprowadza trójpak energetyczny. Pozostałe rozwiązania mogą zostać przyjęte poprzez odpowiednie standardy techniczne i w rozporządzenia.

Źródło: Centrum Informacj o Rynku Energii

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.