Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zmiany w ustawie o wyrobach budowlanych

Materiały prasowe  |  20.12.2012

Rada Ministrów przyjęła przedłożone przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z założeniami, do polskiego prawa zostaną włączone przepisy rozporządzenia 305/2011 Parlamentu Europejskiego i Rady. Jego rozwiązania przewidują nowe, zmienione zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu i ich udostępniania na rynku unijnym.

W przypadku, gdy wyrób objęty jest zharmonizowaną specyfikacją techniczną (normą zharmonizowaną lub europejską oceną techniczną), producent deklaruje jego właściwości użytkowe przy wprowadzaniu tego wyrobu do obrotu i umieszcza na nim oznakowanie CE. Rozporządzenie 305/2011 nadaje obligatoryjny charakter oznakowaniu CE w przypadku, gdy istnieje norma zharmonizowana wyrobu, natomiast w przypadku jej braku – pozostawia swobodę działania państwom członkowskim.

ZOBACZ TAKŻE
IZOLACJE 11/12/2012 
– pobierz PDF

W projekcie ustawy zostaną określone właściwości organów w zakresie wykonywania zadań administracyjnych i obowiązków określonych w rozporządzeniu. Minister ds. budownictwa ma wyznaczyć polskie jednostki oceny technicznej działające w ramach CPR. Wyznaczony zostanie punkt kontaktowy ds. wyrobów budowlanych, który ma prowadzić Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Określone będą także sposoby działania organów nadzoru budowlanego. Wzmocnieniu ulegną uprawnienia Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w kwestii nadzoru i koordynacji działań wojewódzkich inspektorów nadzoru.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

 

NIK o realizacji obowiązków przez GDDKiA

Nieskuteczny nadzór budowlany

Zmiany w Kodeksie budowlanym

Zmiany w prawie energetycznym

Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

Efektywność energetyczna urządzeń elektrycznych – nowe przepisy

Akustyka budowlana – podstawowe wielkości akustyczne

Jak zaprojektować charakterystykę energetyczną budynku spełniającą aktualne wymagania prawne?

Przewiduje się także określenie sposobu spełniania warunku udostępniania na polskim rynku wyrobów budowlanych nieobjętych przepisami rozporządzenia.

Chodzi o wyroby nieobjęte normami zharmonizowanymi lub wyroby, dla których nie została wydana europejska ocena techniczna.

W stosunku do nich utrzymano wymóg znakowania znakiem budowlanym z jednoczesnym zastąpieniem dotychczas wymaganej deklaracji zgodności z Polską Normą lub krajową aprobatą techniczną – deklaracją właściwości użytkowych sporządzaną przez producenta wyrobu budowlanego w oparciu o Polską Normę wyrobu lub krajową ocenę techniczną.

Minister ds. budownictwa zostanie zobowiązany do określenia (w przepisach wykonawczych) sposobów deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych, zawartości i wzoru krajowej deklaracji tych właściwości oraz sposobu dostarczenia jej odbiorcy.

Zostaną ponadto określone m.in.: sposoby znakowania znakiem budowlanym, zasady i procedury wydawania krajowych ocen technicznych wraz z określeniem jednostek upoważnionych do ich wydawania.

W przygotowywanym projekcie nowelizacji ustawy będą określone również obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów wyrobów budowlanych wprowadzanych do obrotu i udostępnianych na rynku na podstawie krajowej deklaracji właściwości użytkowych i oznakowania znakiem budowlanym.

Projektowana regulacja powinna poprawić skuteczność i przejrzystość przepisów dotyczących wyrobów budowlanych z jednoczesnym ograniczeniem ich uciążliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Źródło: MTBiGM

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.