Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zmiany w ustawie o wyrobach budowlanych

Materiały prasowe  |  20.12.2012

Rada Ministrów przyjęła przedłożone przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z założeniami, do polskiego prawa zostaną włączone przepisy rozporządzenia 305/2011 Parlamentu Europejskiego i Rady. Jego rozwiązania przewidują nowe, zmienione zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu i ich udostępniania na rynku unijnym.

W przypadku, gdy wyrób objęty jest zharmonizowaną specyfikacją techniczną (normą zharmonizowaną lub europejską oceną techniczną), producent deklaruje jego właściwości użytkowe przy wprowadzaniu tego wyrobu do obrotu i umieszcza na nim oznakowanie CE. Rozporządzenie 305/2011 nadaje obligatoryjny charakter oznakowaniu CE w przypadku, gdy istnieje norma zharmonizowana wyrobu, natomiast w przypadku jej braku – pozostawia swobodę działania państwom członkowskim.

ZOBACZ TAKŻE
IZOLACJE 11/12/2012 
– pobierz PDF

W projekcie ustawy zostaną określone właściwości organów w zakresie wykonywania zadań administracyjnych i obowiązków określonych w rozporządzeniu. Minister ds. budownictwa ma wyznaczyć polskie jednostki oceny technicznej działające w ramach CPR. Wyznaczony zostanie punkt kontaktowy ds. wyrobów budowlanych, który ma prowadzić Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Określone będą także sposoby działania organów nadzoru budowlanego. Wzmocnieniu ulegną uprawnienia Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w kwestii nadzoru i koordynacji działań wojewódzkich inspektorów nadzoru.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

 

NIK o realizacji obowiązków przez GDDKiA

Nieskuteczny nadzór budowlany

Zmiany w Kodeksie budowlanym

Zmiany w prawie energetycznym

Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

Efektywność energetyczna urządzeń elektrycznych – nowe przepisy

Akustyka budowlana – podstawowe wielkości akustyczne

Jak zaprojektować charakterystykę energetyczną budynku spełniającą aktualne wymagania prawne?

Przewiduje się także określenie sposobu spełniania warunku udostępniania na polskim rynku wyrobów budowlanych nieobjętych przepisami rozporządzenia.

Chodzi o wyroby nieobjęte normami zharmonizowanymi lub wyroby, dla których nie została wydana europejska ocena techniczna.

W stosunku do nich utrzymano wymóg znakowania znakiem budowlanym z jednoczesnym zastąpieniem dotychczas wymaganej deklaracji zgodności z Polską Normą lub krajową aprobatą techniczną – deklaracją właściwości użytkowych sporządzaną przez producenta wyrobu budowlanego w oparciu o Polską Normę wyrobu lub krajową ocenę techniczną.

Minister ds. budownictwa zostanie zobowiązany do określenia (w przepisach wykonawczych) sposobów deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych, zawartości i wzoru krajowej deklaracji tych właściwości oraz sposobu dostarczenia jej odbiorcy.

Zostaną ponadto określone m.in.: sposoby znakowania znakiem budowlanym, zasady i procedury wydawania krajowych ocen technicznych wraz z określeniem jednostek upoważnionych do ich wydawania.

W przygotowywanym projekcie nowelizacji ustawy będą określone również obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów wyrobów budowlanych wprowadzanych do obrotu i udostępnianych na rynku na podstawie krajowej deklaracji właściwości użytkowych i oznakowania znakiem budowlanym.

Projektowana regulacja powinna poprawić skuteczność i przejrzystość przepisów dotyczących wyrobów budowlanych z jednoczesnym ograniczeniem ich uciążliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Źródło: MTBiGM

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.