Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak przygotować inżynierów do zawodu?

Materiały prasowe  |  20.12.2012  |  1
U podstaw porozumienia podpisanego przez przedstawicieli PIIB i KAUT leży wspólna troska o dobre przygotowanie inżynierów budownictwa do wykonywania zawodu.
U podstaw porozumienia podpisanego przez przedstawicieli PIIB i KAUT leży wspólna troska o dobre przygotowanie inżynierów budownictwa do wykonywania zawodu.

18 grudnia Polska Izba Inżynierów Budownictwa podpisała porozumienie o współpracy z Komisją Akredytacyjną Uczelni Technicznych działającą przy Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Powodem podpisania tej umowy była troska o poziom kształcenia i wykonywania zawodu inżyniera budownictwa.

Obu stronom zależy na podnoszeniu standardów nauczania na uczelniach technicznych oraz dobrym przygotowaniu inżynierów budownictwa do wykonywania zawodu. Zarówno Polska Izba Inżynierów Budownictwa jak i Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych chcą, żeby inżynierowie byli tak przygotowani do zawodu, aby byli konkurencyjni również na europejskim rynku pracy.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa realizując zadania samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, w tym nadawanie uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w trosce o właściwe przygotowanie kadry technicznej do wykonywania zawodu chce uściślić współpracę z Komisją Akredytacyjną mającą istotny wpływ na kształcenie programów nauczania, realizowanych na uczelniach technicznych.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa przeprowadziła ankiety wśród absolwentów uczelni technicznych starających się o uprawnienia budowlane, które wskazywały, iż programy nauczania realizowane przez wyższe szkoły techniczne nie w pełni przygotowują studentów do wykonywania zawodu inżyniera budownictwa. Zwracano uwagę m.in. na zbyt mało zajęć praktycznych.

Od profesjonalizmu kadry technicznej w dużej mierze zależy rozwój budownictwa w kraju. Dlatego też dbanie o właściwy poziom edukacji przyszłych inżynierów jest niezmiernie ważne.

Porozumienie o współpracy ze strony KAUT podpisali prof. dr hab. inż. Bohdan Macukow, prof. dr hab. inż. Andrzej Chojnacki i prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol, natomiast w imieniu PIIB podpisy złożyli: Andrzej Roch Dobrucki prezes PIIB i Marian Płachecki przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem KAUT i PIIB powołają wspólny zespół ekspertów w celu uwzględnienia kryteriów akredytacji kierunków kształcenia przygotowujących do zawodu inżyniera budownictwa, zwłaszcza zaś dotyczących programów kształcenia (w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych), kadry nauczającej przedmioty zawodowe i praktyczne oraz form kształcenia w zakresie organizacji i tematyki praktyk studenckich. Do zespołów oceniających KAUT, które prowadzą postępowanie akredytacyjne będą powoływani przedstawiciele PIIB jako eksperci. Polska Izba Inżynierów Budownictwa natomiast, co trzy lata na podstawie wyników egzaminów na uprawnienia budowlane oraz przeprowadzonej wśród zdających ankiety, opracuje materiał oceniający efekty kształcenia na różnych uczelniach technicznych. Co roku zaś KAUT i PIIB będą wspólnie oceniać współpracę i na jej podstawie dokonywać ewentualnych korekt w zakresie i sposobie współdziałania.

Podczas podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy PIIB i KAUT byli obecni m.in.: Piotr Styczeń – podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, prof. dr hab. inż. Bohdan Macukow – przewodniczący KAUT, Andrzej R. Dobrucki – prezes PIIB, prof. dr hab. inż. Andrzej Chojnacki – wiceprzewodniczący KAUT, prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński – wiceprezes PIIB, prof. dr hab. inż. Ireneusz Winnicki – dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, prof. dr hab. inż. Henryk Zobel – dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, dr inż. Marian Płachecki – przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB i prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Szulborski – wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB.

Źródło: PIIB

Komentarze

(1)
Ariel92 | 08.04.2014, 21:09
Niedługo egzamin na uprawnienia budowlane. Warto dobrze się przygotować żeby nie mieć przypadkiem poprawki. Egzamin na [url=http://uprawnieniabudowlane.info]uprawnienia budowlane[/url] nie jest łatwy dlatego najlepiej uczyć się z programem do nauki na egzamin. Duża baza pytań testowych, wiele trybów testowych, skuteczna i efektywna nauka.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.