Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ministerstwo Gospodarki podsumowuje 5 lat działalności

Materiały prasowe  |  16.11.2012
www.sxc.hu

Zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii i wzrost efektywności energetycznej to tylko niektóre z osiągnięć Ministerstwa Gospodarki opisanych w raporcie podsumowującym ostatnie 5 lat działalności resortu.

Ministerstwo Gospodarki aktywnie działa i podejmuje kolejne inicjatywy w zakresie rozwoju energetyki w Polsce. Resort pracuje na rzecz zwiększania bezpieczeństwa energetycznego i podnoszenia efektywności energetycznej m.in. poprzez rozwój odnawialnych źródeł. Przygotował m.in. strategię "Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko" jako odpowiedź na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w perspektywie do 2020 r. Celem inicjatywy jest wzrost konkurencyjności przemysłu europejskiego i zmniejszenie uzależnienia od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych.

Resort przygotował system wspierający i ułatwiający wytwarzanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Propozycje gwarantują rozwój energetyki rozproszonej, opartej o lokalnie dostępne zasoby OZE, co ma zachęcić gospodarstwa domowe do produkcji energii na własne potrzeby. Ukończono prace nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa o odnawialnych źródłach energii to pierwszy tego rodzaju dokument, który ma kompleksowo uregulować rynek w tym zakresie i wprowadzić korzystne rozwiązania zarówno dla producentów jak i odbiorców zielonej energii. MG przygotowało rownież Krajowy plan działań w zakresie energii ze źrodeł odnawialnych, w którym zostały opisane metody realizacji tego celu. Projekt tej ustawy zakłada wspieranie wszystkich źrodeł energii odnawialnej w zależności od nakładów związanych z jej wytwarzaniem.

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii to jedna z ustaw z tzw. Trójpaka Energetycznego. MG ukończyło także prace nad projektami dwóch pozostałych: Prawa Gazowego i Prawa Energetycznego. Ustawy te całościowo regulują zagadnienia związane z inwestycjami, wytwarzaniem i dystrybucją energii. Poprzez przyjęcie tych projektów wiele zagadnień z zakresu energetyki zostanie właściwie zdefiniowane. Na rozwiązania te od wielu lat czeka sektor energetyki i odbiorcy.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


MG opracowało także dokument „Polityka energetyczna Polski do 2030 r.", który określa długoterminową strategię rozwoju sektora energetycznego, prognozę zapotrzebowania na paliwa i energię oraz program działań wykonawczych do 2012 r. Dokument odpowiada na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w perspektywie krotko- i długoterminowej. Realizacja wskazanych w dokumencie rozwiązań pomoże zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię, rozwijać infrastrukturę wytworczą i przesyłową, niwelować uzależnienie od zewnętrznych dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej oraz wypełnić międzynarodowe zobowiązania w zakresie ochrony środowiska.
Na forum UE Polska zaproponowała zmianę polityki energetycznej i klimatycznej. Proponowała, aby zmniejszanie emisji osiągać poprzez efektywność energetyczną, a nie poprzez administracyjne podwyższanie opłat za emisje. 

MG przygotowało też ustawę o efektywności energetycznej, która m.in. określa krajowy cel oszczędnego gospodarowania energią. Wprowadza także system wsparcia w postaci białych certyfikatow, które gwarantują korzyści finansowe podmiotom, które dokonają największych oszczędności energii. Równocześnie MG wspiera rozwój wysokosprawnej kogeneracji, inwestycje w oszczędzanie energii i badania naukowe. Przedsięwzięcia te są dofinansowywane ze środkow unijnych i krajowych (POIiŚ, RPO, NFOŚiGW, kredyty preferencyjne udzielane zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów).

Dzięki dużemu udziałowi w bilansie energetycznym węgla z rodzimych złóż, Polska jest jednym z najbardziej bezpiecznych energetycznie państw w Unii Europejskiej. Wskaźnik bezpieczeństwa energetycznego, rozumiany jako stosunek energii produkowanej z krajowych zasobów do energii z importowanego paliwa, jest w Polsce znacznie wyższy niż w innych krajach UE.

Ze względu na zobowiązania wynikające z pakietu klimatycznego w Polityce energetycznej Polski do 2030 r. MG wskazało metody ograniczenia emisji CO2, SO2, NOX, które pomogą wypełnić zobowiązania międzynarodowe bez konieczności znaczących zmian w strukturze wytwarzania. W tym celu stworzony zostanie system zarządzania krajowymi pułapami emisji gazów cieplarnianych i innych substancji oraz wprowadzone zostaną też dopuszczalne wskaźniki emisji dla poszczególnych produktow.

MG we współpracy z Ministerstwem Środowiska opracowało dokument Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN). Zakończenie prac nad przygotowaniem NPRGN zaplanowano na 2013 r. Istotą Programu jest zapewnienie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych płynących z działań zmniejszających emisje gazów cieplarnianych. Ich osiągnięcie ma umożliwić stosowanie innowacyjnych rozwiązań, wdrażanie nowych technologii, zmniejszanie energochłonności oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Zakłada się, że efektem końcowym NPRGN będzie zestaw działań nakierowanych bezpośrednio i pośrednio na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także instrumentów, które wspomogą wszystkich uczestnikow realizacji Programu w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną. NPRGN będzie kierowany do przedsiębiorców wszystkich sektorów gospodarki, samorządów gospodarczych i terytorialnych, organizacji otoczenia biznesu oraz organizacji pozarządowych. Program adresowany będzie rownież bezpośrednio do każdego obywatela RP, celem kształtowania właściwych postaw i spowodowania aktywności społecznej w tym zakresie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.