Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Guardian gotowy na nowe okna

Materiały prasowe  |  08.11.2012  |  3
Szkło SunGuard High Selective SN 70/37 filtruje wysokoenergetyczne frakcje promieniowania słonecznego odpowiedzialne za nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń.
Szkło SunGuard High Selective SN 70/37 filtruje wysokoenergetyczne frakcje promieniowania słonecznego odpowiedzialne za nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń.
Guardian

Projekt zmian w przepisach przygotowany w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zawiera nowe, obniżone maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła okien oraz przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien. Już wkrótce okna w nowych lub przebudowywanych obiektach będą musiały być bardziej efektywne energetycznie niż dotychczas. Guardian, producent szkła płaskiego w Polsce i na świecie, oferuje produkty spełniające te wymagania.

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie to dokument szczegółowo określający parametry nowo budowanych i przebudowywanych budynków. Dotychczasowe zapisy Rozporządzenia określały maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła Ug okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych dla budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego na poziomie Uw=1,8 W/(m²·K) (w I, II i III strefie klimatycznej) i Uw= 1,7 W/(m²·K) (w IV i V strefie). Projekt zmian zakłada obniżenie i ujednolicenie maksymalnej wartości współczynnika do poziomu Ug= 1,2 W/(m²·K)  dla wszystkich stref klimatycznych. Zmiana ta ma na celu zmniejszenie strat ciepła spowodowanych jego ucieczką przez okna i tym samym oszczędność energii potrzebnej na ogrzewanie pomieszczeń.

Obniżeniu ulega również współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien (gc) liczony wg wzoru gc = fc x gG, gdzie fc to współczynnik korekcyjny redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne, a gG to współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego dla rodzaju oszklenia. Nowe przepisy zmniejszają maksymalną wartość współczynnika gc z 0,5 do 0,3 (z wyłączeniem strony północnej), co przyczyni się do mniejszego nagrzewania się pomieszczeń i zmniejszenia zużycia energii koniecznej do ochłodzenia wnętrz. Równocześnie anulowane zostają obecnie obowiązujące:

  • maksymalne pola powierzchni okien oraz przegród szklanych i przezroczystych,
  • wartości współczynnika gG przepuszczalności energii całkowitej dla różnych rodzajów oszklenia:

- 0,85 – pojedynczo szklone,
- 0,75 – podwójnie szklone,
- 0,67 – podwójnie szklone z powłoką selektywną,
- 0,7 – potrójnie szklone,
- 0,5 – potrójnie szklone z powłoką selektywną,
- 0,75 – okna podwójne.

Nowe przepisy, wynikające z wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE, są wyzwaniem dla całej branży szklarskiej. Według Tomasza Gelio z Guardian Częstochowa, część firm jest już gotowa na zmiany w regulacjach:

Guardian od dłuższego czasu aktywnie działa na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej okien, mając na uwadze zarówno oszczędności użytkowników budynków, jak i ochronę środowiska naturalnego. Nasza huta dostarcza szkło, które, często z zapasem, spełnia rygorystyczne wymagania unijnej dyrektywy i rozporządzenia Ministerstwa – mówi.

Rozwiązaniem zapewniającym najwyższą efektywność energetyczną okien jest zastosowanie zestawów trzyszybowych z różnego rodzaju szkła w zależności od strony świata. Od strony północnej w celu osiągnięcia zwiększonych zysków cieplnych i lepszego oświetlenia, można zastosować szkło ClimaGuard nrG z możliwością osiągnięcia współczynnika Ug= 0,6 W/(m²·K) i gG = 0,62. Przy pozostałych stron, dla ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, lepiej sprawdzą się natomiast zestawy ze szkłem SunGuard High Selective SN 70/37 wraz z ClimaGuard 1.0, które pozwalają na osiągnięcie Ug = 0,5 W/(m²·K) oraz przepuszczalność energii całkowitej promieniowania słonecznego gG = 0,30 – czyli wymaganą nową wartość bez konieczności stosowania dodatkowych osłon przeciwsłonecznych.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(3)
dobre-okno | 11.11.2012, 14:39
Jakieś dziwności przy tych zmianach widzę, przecież im wyższa przepuszczalność energii całkowitej promieniowania słonecznego tym okno cieplejsze w zimie, zatem zmniejszając ten współczynnik władza chce nam zwiększyć rachunki za ogrzewanie!
wojtas | 12.11.2012, 08:49
To zależy od pory roku. Obniżenie tego współczynnika jest korzystne latem, żeby pomieszczenia się za bardzo nie nagrzewały, bo wtedy trzeba korzystać np. z kilmatyzacji, a to też koszty.
gm | 12.11.2012, 10:43
Może to trochę rozjaśnia sprawę:

"W polskich warunkach na 1 m2 powierzchni dociera rocznie średnio około 1000 kWh darmowej energii słonecznej. Otrzymujemy ją jednak nierównomiernie: przez 7 miesięcy sezonu grzewczego (od października do kwietnia) dociera do nas zaledwie około 1/3 tej energii, a przez pozostałych 5 miesięcy (od maja do września), prawie dwukrotnie większa jej ilość. Stąd konkluzja, że w Polsce energia słoneczna może nam bardziej przeszkadzać (latem) niż pomagać (zimą w dogrzewaniu pomieszczeń)."

i dalej

"Równocześnie należy pamiętać, że 1 kWh energii elektrycznej stosowanej do chłodzenia i oświetlenia jest kilkakrotnie droższa od 1 kWh energii używanej do ogrzewania (opartej na gazie, jak w naszym kraju). Wniosek dla naszego portfela jest prosty: aby uzyskać optymalną temperaturę, lepiej – czyli taniej – jest dogrzewać niż schładzać pomieszczenie."

to wyjaśnienie pochodzi stąd http://www.archimania.pl/cs/4727-jak-zapewnic-najwieksza-efektywnosc-energetyczna-okien
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.