Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Guardian gotowy na nowe okna

Materiały prasowe  |  08.11.2012  |  3
Szkło SunGuard High Selective SN 70/37 filtruje wysokoenergetyczne frakcje promieniowania słonecznego odpowiedzialne za nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń.
Szkło SunGuard High Selective SN 70/37 filtruje wysokoenergetyczne frakcje promieniowania słonecznego odpowiedzialne za nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń.
Guardian

Projekt zmian w przepisach przygotowany w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zawiera nowe, obniżone maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła okien oraz przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien. Już wkrótce okna w nowych lub przebudowywanych obiektach będą musiały być bardziej efektywne energetycznie niż dotychczas. Guardian, producent szkła płaskiego w Polsce i na świecie, oferuje produkty spełniające te wymagania.

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie to dokument szczegółowo określający parametry nowo budowanych i przebudowywanych budynków. Dotychczasowe zapisy Rozporządzenia określały maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła Ug okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych dla budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego na poziomie Uw=1,8 W/(m²·K) (w I, II i III strefie klimatycznej) i Uw= 1,7 W/(m²·K) (w IV i V strefie). Projekt zmian zakłada obniżenie i ujednolicenie maksymalnej wartości współczynnika do poziomu Ug= 1,2 W/(m²·K)  dla wszystkich stref klimatycznych. Zmiana ta ma na celu zmniejszenie strat ciepła spowodowanych jego ucieczką przez okna i tym samym oszczędność energii potrzebnej na ogrzewanie pomieszczeń.

Obniżeniu ulega również współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien (gc) liczony wg wzoru gc = fc x gG, gdzie fc to współczynnik korekcyjny redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne, a gG to współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego dla rodzaju oszklenia. Nowe przepisy zmniejszają maksymalną wartość współczynnika gc z 0,5 do 0,3 (z wyłączeniem strony północnej), co przyczyni się do mniejszego nagrzewania się pomieszczeń i zmniejszenia zużycia energii koniecznej do ochłodzenia wnętrz. Równocześnie anulowane zostają obecnie obowiązujące:

  • maksymalne pola powierzchni okien oraz przegród szklanych i przezroczystych,
  • wartości współczynnika gG przepuszczalności energii całkowitej dla różnych rodzajów oszklenia:

- 0,85 – pojedynczo szklone,
- 0,75 – podwójnie szklone,
- 0,67 – podwójnie szklone z powłoką selektywną,
- 0,7 – potrójnie szklone,
- 0,5 – potrójnie szklone z powłoką selektywną,
- 0,75 – okna podwójne.

Nowe przepisy, wynikające z wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE, są wyzwaniem dla całej branży szklarskiej. Według Tomasza Gelio z Guardian Częstochowa, część firm jest już gotowa na zmiany w regulacjach:

Guardian od dłuższego czasu aktywnie działa na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej okien, mając na uwadze zarówno oszczędności użytkowników budynków, jak i ochronę środowiska naturalnego. Nasza huta dostarcza szkło, które, często z zapasem, spełnia rygorystyczne wymagania unijnej dyrektywy i rozporządzenia Ministerstwa – mówi.

Rozwiązaniem zapewniającym najwyższą efektywność energetyczną okien jest zastosowanie zestawów trzyszybowych z różnego rodzaju szkła w zależności od strony świata. Od strony północnej w celu osiągnięcia zwiększonych zysków cieplnych i lepszego oświetlenia, można zastosować szkło ClimaGuard nrG z możliwością osiągnięcia współczynnika Ug= 0,6 W/(m²·K) i gG = 0,62. Przy pozostałych stron, dla ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, lepiej sprawdzą się natomiast zestawy ze szkłem SunGuard High Selective SN 70/37 wraz z ClimaGuard 1.0, które pozwalają na osiągnięcie Ug = 0,5 W/(m²·K) oraz przepuszczalność energii całkowitej promieniowania słonecznego gG = 0,30 – czyli wymaganą nową wartość bez konieczności stosowania dodatkowych osłon przeciwsłonecznych.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Komentarze

(3)
dobre-okno | 11.11.2012, 14:39
Jakieś dziwności przy tych zmianach widzę, przecież im wyższa przepuszczalność energii całkowitej promieniowania słonecznego tym okno cieplejsze w zimie, zatem zmniejszając ten współczynnik władza chce nam zwiększyć rachunki za ogrzewanie!
wojtas | 12.11.2012, 08:49
To zależy od pory roku. Obniżenie tego współczynnika jest korzystne latem, żeby pomieszczenia się za bardzo nie nagrzewały, bo wtedy trzeba korzystać np. z kilmatyzacji, a to też koszty.
gm | 12.11.2012, 10:43
Może to trochę rozjaśnia sprawę:

"W polskich warunkach na 1 m2 powierzchni dociera rocznie średnio około 1000 kWh darmowej energii słonecznej. Otrzymujemy ją jednak nierównomiernie: przez 7 miesięcy sezonu grzewczego (od października do kwietnia) dociera do nas zaledwie około 1/3 tej energii, a przez pozostałych 5 miesięcy (od maja do września), prawie dwukrotnie większa jej ilość. Stąd konkluzja, że w Polsce energia słoneczna może nam bardziej przeszkadzać (latem) niż pomagać (zimą w dogrzewaniu pomieszczeń)."

i dalej

"Równocześnie należy pamiętać, że 1 kWh energii elektrycznej stosowanej do chłodzenia i oświetlenia jest kilkakrotnie droższa od 1 kWh energii używanej do ogrzewania (opartej na gazie, jak w naszym kraju). Wniosek dla naszego portfela jest prosty: aby uzyskać optymalną temperaturę, lepiej – czyli taniej – jest dogrzewać niż schładzać pomieszczenie."

to wyjaśnienie pochodzi stąd http://www.archimania.pl/cs/4727-jak-zapewnic-najwieksza-efektywnosc-energetyczna-okien
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.