Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Akustyka w budownictwie komercyjnym

Materiały prasowe  |  05.10.2012
Sufit Rockfon Eclipse
Sufit Rockfon Eclipse

Rockfon, producent akustycznych sufitów podwieszanych, uruchomił ogólnoeuropejską kampanię, której celem jest zaprezentowanie nowoczesnych trendów w architekturze przestrzeni biurowych, ze szczególnym uwzględnieniem akustyki.

Nowe kierunki związane są z zapewnieniem komfortu użytkowników, mobilności stanowisk pracy, elastyczności przestrzeni biurowej, zrównoważonego rozwoju oraz renowacji. Rockfon będzie nie tylko prezentował wyzwania, ale także wskazywał rozwiązania, które można zastosować w projektowaniu obiektów biurowych. Pomóc ma w tym specjalnie opracowane wydawnictwo Inspired by You.

Sytuacja ekonomiczna, rosnąca świadomość ekologiczna oraz zmiany technologiczne i społeczne zmieniające modele pracy wpływają na projekty powierzchni biurowych. Ta dynamiczna sytuacja jest wyzwaniem nie tylko dla właścicieli powierzchni biurowych, ale także dla producentów materiałów wykończenia wnętrz.
Śledząc bieżącą sytuację, firma Rockfon zauważyła sześć coraz mocniej zaznaczających się na rynku powierzchni komercyjnych trendów, które jednocześnie stwarzają wyzwania dla akustyki. Są to: mobilność, interakcje, elastyczność, otwarcie, zrównoważony rozwój i możliwość przebudowy. We wszystkich przypadkach można zapewnić komfort akustyczny użytkowników stosując odpowiednie rozwiązania.

Kampania skierowana będzie głównie do deweloperów oraz architektów i projektantów. Na jej potrzeby opracowano specjalne wydawnictwo Insipred by You zawierające wywiady oraz publikacje architektów i ekspertów wyjaśniających problemy dostosowania współczesnych budynków biurowych do zmieniających się wymagań użytkowników. Zaprezentowane w wydawnictwie przykłady pozwolą na poznanie rozważań, które te wymagania spełniają.

Inspired by You w formie książkowej można zamówić w Rockfon. Wersję elektroniczną można pobrać ze strony www.rockfon.pl.
Publikacja będzie dostępna także podczas, organizowanych przez Rockfon oraz firmę Martela, najbliższych spotkań Świadomego Wnętrza, które odbędą się w dniach 10-12 października w Gdańsku, Warszawie i Łodzi.

6 trendów Rockfon:

MOBILNOŚĆ – w dowolnym miejscu i czasie
Rozwój nowych technologii w zakresie komunikacji umożliwił zmianę modelu pracy. Dzięki takim rozwiązaniom jak łączność bezprzewodowa, sieci społecznościowe czy narzędzia wideokonferencyjne, mozna pracować w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. W wielu budynkach normą stało się przechodzenie biurek z rąk do rąk (tzw. hot-desking). Umożliwia to zmniejszenie zapotrzebowania na powierzchnie biurowe przy zwiększonej liczbie pracowników.

INTERAKCJE – swoboda wymiany poglądów
Zgodnie ze współczesnymi teoriami zarządzania, pracownicy są bardziej kreatywni, gdy mogą swobodnie wymieniać się poglądami i pomysłami w inspirującym otoczeniu. Dlatego wolne przestrzenie biurowe, powstałe np. wskutek zmniejszenia zapotrzebowania w związku z mobilnością, przekształcane są w strefy nieformalnych spotkań i interakcji. W zakątkach i na korytarzach coraz częściej rozstawia się wygodne meble do prowadzenia nieformalnych spotkań. Wysokie ściany działowe zostały zastąpione niskimi przegrodami lub całkowicie usunięte. Takie rozwiązania mają jednak zasadniczą wadę – prowadzone rozmowy mogą przeszkadzać innym, a ich nasilenie powoduje problemy z poufnością i koncentracją.

ELASTYCZNOŚĆ – swoboda konfiguracji
Swoboda współpracy i poruszania się po biurze, podobnie jak zwiększone tempo zmian w dzisiejszym biznesie, zwiększa zapotrzebowanie na elastyczne układy przestrzenne. Organizacje wymagają tak zwanych „elastycznych wnętrz” (ang. „agile interiors”), które mogą być relatywnie szybko i łatwo rekonfigurowane. Jednak każda zmiana planu podłogi wymaga także dostosowania sufitu. Zapewnienia to dopasowanie warunków akustycznych wnętrz do zmieniających się potrzeb ich użytkowników, a także łatwy dostęp do instalacji i okablowania.

OTWARCIE – przejrzystość ponad wszytko
Coraz większy nacisk organizacji na przejrzystość jej działalności sprawia, że biuro ma promować wizerunek marki wśród gości oraz przyszłych pracowników. Projektanci tworzą inspirujące wnętrza, które odzwierciedlają energię i otwartość organizacji. Jednak niektórzy z nich nadają koncepcji otwartości ekstremalny wymiar, wystawiając na widok ukryte wcześniej miejsca, takie jak strefy produkcyjne czy sale konferencyjne, tworząc swego rodzaju akwaria. Spotykane w tego typu budynkach duże okna i twarde materiały wykończeniowe, powodują poważne problemy z akustyką pomieszczeń, a rosnące wykorzystanie masy termicznej wymaga od projektantów przemyślenia sposobu, w jaki wykorzystują sufity.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ – zrównoważone budownictwo
Zjawisko masy termicznej to tylko jeden z aspektów zrównoważonego rozwoju budynków i zmniejszania ich wpływu na środowisko. Rośnie świadomość zrównoważonego budownictwa, a niektórzy deweloperzy i architekci wychodzą z tą ideą poza ramy samej wydajności energetycznej, duży nacisk kładąc na komfort użytkowników. Badania pokazują, że przestrzenie przyjazne pod względem akustyki, oświetlenia i temperatury wpływają na dobre samopoczucie, produktywność oraz zadowolenie pracowników. Zmniejsza to ilość absencji i rotację personelu. Jednakże utrzymanie równowagi pomiędzy komfortem akustycznym a ogrzewaniem i chłodzeniem oraz efektywnością energetyczną nie zawsze jest łatwym zadaniem.

MOŻLIWOŚĆ PRZEBUDOWY – modernizacja, jako sposób na konkurencyjność
Zaprezentowane trendy nie są domeną budynków nowo powstających. Dzięki modernizacji istniejących biur, także można zapewnić komfortowe miejsca pracy. Sprzyja to obniżaniu kosztów, zwiększaniu elastyczności działania i spełnianiu oczekiwań pracowników. Właściciele nieruchomości komercyjnych chętnie je odnawiają. Ma to wpływ na ich konkurencyjność na rynku, gdzie preferowane są nowoczesne wnętrza o wysokim standardzie wykończenia w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.