Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Akustyka w budownictwie komercyjnym

Materiały prasowe  |  05.10.2012
Sufit Rockfon Eclipse
Sufit Rockfon Eclipse

Rockfon, producent akustycznych sufitów podwieszanych, uruchomił ogólnoeuropejską kampanię, której celem jest zaprezentowanie nowoczesnych trendów w architekturze przestrzeni biurowych, ze szczególnym uwzględnieniem akustyki.

Nowe kierunki związane są z zapewnieniem komfortu użytkowników, mobilności stanowisk pracy, elastyczności przestrzeni biurowej, zrównoważonego rozwoju oraz renowacji. Rockfon będzie nie tylko prezentował wyzwania, ale także wskazywał rozwiązania, które można zastosować w projektowaniu obiektów biurowych. Pomóc ma w tym specjalnie opracowane wydawnictwo Inspired by You.

Sytuacja ekonomiczna, rosnąca świadomość ekologiczna oraz zmiany technologiczne i społeczne zmieniające modele pracy wpływają na projekty powierzchni biurowych. Ta dynamiczna sytuacja jest wyzwaniem nie tylko dla właścicieli powierzchni biurowych, ale także dla producentów materiałów wykończenia wnętrz.
Śledząc bieżącą sytuację, firma Rockfon zauważyła sześć coraz mocniej zaznaczających się na rynku powierzchni komercyjnych trendów, które jednocześnie stwarzają wyzwania dla akustyki. Są to: mobilność, interakcje, elastyczność, otwarcie, zrównoważony rozwój i możliwość przebudowy. We wszystkich przypadkach można zapewnić komfort akustyczny użytkowników stosując odpowiednie rozwiązania.

Kampania skierowana będzie głównie do deweloperów oraz architektów i projektantów. Na jej potrzeby opracowano specjalne wydawnictwo Insipred by You zawierające wywiady oraz publikacje architektów i ekspertów wyjaśniających problemy dostosowania współczesnych budynków biurowych do zmieniających się wymagań użytkowników. Zaprezentowane w wydawnictwie przykłady pozwolą na poznanie rozważań, które te wymagania spełniają.

Inspired by You w formie książkowej można zamówić w Rockfon. Wersję elektroniczną można pobrać ze strony www.rockfon.pl.
Publikacja będzie dostępna także podczas, organizowanych przez Rockfon oraz firmę Martela, najbliższych spotkań Świadomego Wnętrza, które odbędą się w dniach 10-12 października w Gdańsku, Warszawie i Łodzi.

6 trendów Rockfon:

MOBILNOŚĆ – w dowolnym miejscu i czasie
Rozwój nowych technologii w zakresie komunikacji umożliwił zmianę modelu pracy. Dzięki takim rozwiązaniom jak łączność bezprzewodowa, sieci społecznościowe czy narzędzia wideokonferencyjne, mozna pracować w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. W wielu budynkach normą stało się przechodzenie biurek z rąk do rąk (tzw. hot-desking). Umożliwia to zmniejszenie zapotrzebowania na powierzchnie biurowe przy zwiększonej liczbie pracowników.

INTERAKCJE – swoboda wymiany poglądów
Zgodnie ze współczesnymi teoriami zarządzania, pracownicy są bardziej kreatywni, gdy mogą swobodnie wymieniać się poglądami i pomysłami w inspirującym otoczeniu. Dlatego wolne przestrzenie biurowe, powstałe np. wskutek zmniejszenia zapotrzebowania w związku z mobilnością, przekształcane są w strefy nieformalnych spotkań i interakcji. W zakątkach i na korytarzach coraz częściej rozstawia się wygodne meble do prowadzenia nieformalnych spotkań. Wysokie ściany działowe zostały zastąpione niskimi przegrodami lub całkowicie usunięte. Takie rozwiązania mają jednak zasadniczą wadę – prowadzone rozmowy mogą przeszkadzać innym, a ich nasilenie powoduje problemy z poufnością i koncentracją.

ELASTYCZNOŚĆ – swoboda konfiguracji
Swoboda współpracy i poruszania się po biurze, podobnie jak zwiększone tempo zmian w dzisiejszym biznesie, zwiększa zapotrzebowanie na elastyczne układy przestrzenne. Organizacje wymagają tak zwanych „elastycznych wnętrz” (ang. „agile interiors”), które mogą być relatywnie szybko i łatwo rekonfigurowane. Jednak każda zmiana planu podłogi wymaga także dostosowania sufitu. Zapewnienia to dopasowanie warunków akustycznych wnętrz do zmieniających się potrzeb ich użytkowników, a także łatwy dostęp do instalacji i okablowania.

OTWARCIE – przejrzystość ponad wszytko
Coraz większy nacisk organizacji na przejrzystość jej działalności sprawia, że biuro ma promować wizerunek marki wśród gości oraz przyszłych pracowników. Projektanci tworzą inspirujące wnętrza, które odzwierciedlają energię i otwartość organizacji. Jednak niektórzy z nich nadają koncepcji otwartości ekstremalny wymiar, wystawiając na widok ukryte wcześniej miejsca, takie jak strefy produkcyjne czy sale konferencyjne, tworząc swego rodzaju akwaria. Spotykane w tego typu budynkach duże okna i twarde materiały wykończeniowe, powodują poważne problemy z akustyką pomieszczeń, a rosnące wykorzystanie masy termicznej wymaga od projektantów przemyślenia sposobu, w jaki wykorzystują sufity.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ – zrównoważone budownictwo
Zjawisko masy termicznej to tylko jeden z aspektów zrównoważonego rozwoju budynków i zmniejszania ich wpływu na środowisko. Rośnie świadomość zrównoważonego budownictwa, a niektórzy deweloperzy i architekci wychodzą z tą ideą poza ramy samej wydajności energetycznej, duży nacisk kładąc na komfort użytkowników. Badania pokazują, że przestrzenie przyjazne pod względem akustyki, oświetlenia i temperatury wpływają na dobre samopoczucie, produktywność oraz zadowolenie pracowników. Zmniejsza to ilość absencji i rotację personelu. Jednakże utrzymanie równowagi pomiędzy komfortem akustycznym a ogrzewaniem i chłodzeniem oraz efektywnością energetyczną nie zawsze jest łatwym zadaniem.

MOŻLIWOŚĆ PRZEBUDOWY – modernizacja, jako sposób na konkurencyjność
Zaprezentowane trendy nie są domeną budynków nowo powstających. Dzięki modernizacji istniejących biur, także można zapewnić komfortowe miejsca pracy. Sprzyja to obniżaniu kosztów, zwiększaniu elastyczności działania i spełnianiu oczekiwań pracowników. Właściciele nieruchomości komercyjnych chętnie je odnawiają. Ma to wpływ na ich konkurencyjność na rynku, gdzie preferowane są nowoczesne wnętrza o wysokim standardzie wykończenia w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji.

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.