Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego

Materiały prasowe  |  24.10.2012
Konferencja „Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego”
Konferencja „Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego”

11 października w Ministerstwie Gospodarki odbyła się konferencja „Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego”, zorganizowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, przy współpracy z Ministerstwem Gospodarki oraz Stowarzyszeniem Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO).

Konferencja „Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego” podsumowała realizację w Polsce unijnego projektu "Request – Termomodernizacja budynków z zapewnieniem wysokich standardów jakości procedur i usług budowlanych z wykorzystaniem zaleceń świadectw charakterystyki energetycznej (SChE)".

Unijny projekt dotyczył zagadnień związanych z wypracowaniem metod i procedur zapewnienia właścicielom i zarządcom budynków wysokiej jakości, kompleksowej i zintegrowanej usługi budowlanej obejmującej wszystkie działania związane z termomodernizacją budynków. Metody i procedury w tym ujęciu dotyczą kwestii organizacyjnych, jak również spełnienia wymagań jakościowych dla materiałów i robót budowlanych oraz instalacyjnych. Projekt był realizowany w ramach programu Inteligenta Energia Europa.

Projekt zakończył się konferencjami krajowymi oraz konferencją na poziomie europejskim, która odbyła się 5 września 2012 w Sztokholmie.
Podczas konferencji omówione zostały wyniki i wnioski projektu, takie jak:

  • Mechanizm zapewnienia jakości w realizacji działań inwestycyjnych.
  • Przegląd sprawdzonych metod formułowania i komunikowania zaleceń w zawartych w Świadectwach Charakterystyki Energetycznej (w tym dotyczących potencjalnych efektów usprawnień termomodernizacyjnych).
  • Rezultaty projektów pilotażowych w 11 krajach, współpracujących z szerokim gronem zainteresowanych w celu promocji zastosowania rozwiązań przy realizacji remontów – od mieszkańców i właścicieli do specjalistów budowlanych.

Program wydarzenia zawierał prezentacje z powiązanych projektów i organizacji zajmujących się efektywnością energetyczną w budownictwie. 

 
Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika IZOLACJE
Izolacje logo

Uczestników spotkania powitali Zbigniew Szpak – prezes zarządu KAPE oraz Alicja Wołukanis z Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. W tematykę konferencji wprowadziła Maria Dreger – przedstawiciel Stowarzyszenia MIWO, która omówiła obecną politykę europejską w zakresie efektywności energetycznej w budownictwie. Przypomniała m.in., że, stosownie do wdrażanej dyrektywy europejskiej, od roku 2018 wszystkie nowe budynki użyteczności publicznej będą musiały być realizowane jako prawie zeroenergetyczne.

O stanie prac w obszarze budownictwa w Narodowym Programie Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN), mówiła Alicja Wołukanis. Obecnie kończy się etap identyfikacji obszarów w poszczególnych działach i sekcjach gospodarki. Następnie zostaną wybrane obszary priorytetowe, dla których opracowane będą kierunki działania oraz sposoby monitorowania stopnia osiągnięcia celów, a także plan finansowy. Do końca 2013 r. NPRGN zostanie przedłożony pod obrady Rady Ministrów.

Tomasz Żuchowski reprezentujący Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przedstawił aktualne formalno-prawne aspekty wdrażania przekształconej dyrektywy 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, wdrażającej postanowienia niniejszej dyrektywy przeszedł konsultacje społeczne i wewnątrzresortowe, a pod koniec października powinien być przedmiotem obrad stałego Komitetu Rady Ministrów. Przedłożenie dokumentu na Radę Ministrów spodziewane jest na  listopad/grudzień 2012 r.

W kolejnej część konferencji omówiono problemy termomodernizacji budynków istniejących oraz wyniki projektu Request opisujące m.in. specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych w zakresie termomodernizacji. Wyniki i opracowania projektowe były przekazane uczestnikom również w wersji elektronicznej na płycie CD.

Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował zebranych o podjętym nowym programie dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków, przewidzianym do realizacji w latach 2013-2018. Fundusz dofinansuje inwestycje, związane z budową 12 tys. domów o niskim zapotrzebowaniu na energię na łączną kwotę 300 mln zł.

Z kolei Marek Kolarz z Saint Gobain Construction Products Polska – marka  ISOVER, przedstawił wyniki analizy optymalizacji ekonomicznej standardu energetycznego nowych budynków. Z badań wynikło, że budując nowe obiekty opłacalne staje się maksymalne podnoszenie ich standardu energetycznego do poziomów budownictwa pasywnego.

Spotkanie zakończyła prezentacja przedstawiciela KAPE dotycząca zastosowania energii odnawialnych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym w warunkach Polskich.
W konferencj wzięło udział prawie 80 osób – przedstawiciele administracji i urzędów centralnych oraz instytucji i firm obszaru budownictwa z całej Polski.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.