Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego

Materiały prasowe  |  24.10.2012
Konferencja „Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego”
Konferencja „Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego”

11 października w Ministerstwie Gospodarki odbyła się konferencja „Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego”, zorganizowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, przy współpracy z Ministerstwem Gospodarki oraz Stowarzyszeniem Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO).

Konferencja „Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego” podsumowała realizację w Polsce unijnego projektu "Request – Termomodernizacja budynków z zapewnieniem wysokich standardów jakości procedur i usług budowlanych z wykorzystaniem zaleceń świadectw charakterystyki energetycznej (SChE)".

Unijny projekt dotyczył zagadnień związanych z wypracowaniem metod i procedur zapewnienia właścicielom i zarządcom budynków wysokiej jakości, kompleksowej i zintegrowanej usługi budowlanej obejmującej wszystkie działania związane z termomodernizacją budynków. Metody i procedury w tym ujęciu dotyczą kwestii organizacyjnych, jak również spełnienia wymagań jakościowych dla materiałów i robót budowlanych oraz instalacyjnych. Projekt był realizowany w ramach programu Inteligenta Energia Europa.

Projekt zakończył się konferencjami krajowymi oraz konferencją na poziomie europejskim, która odbyła się 5 września 2012 w Sztokholmie.
Podczas konferencji omówione zostały wyniki i wnioski projektu, takie jak:

  • Mechanizm zapewnienia jakości w realizacji działań inwestycyjnych.
  • Przegląd sprawdzonych metod formułowania i komunikowania zaleceń w zawartych w Świadectwach Charakterystyki Energetycznej (w tym dotyczących potencjalnych efektów usprawnień termomodernizacyjnych).
  • Rezultaty projektów pilotażowych w 11 krajach, współpracujących z szerokim gronem zainteresowanych w celu promocji zastosowania rozwiązań przy realizacji remontów – od mieszkańców i właścicieli do specjalistów budowlanych.

Program wydarzenia zawierał prezentacje z powiązanych projektów i organizacji zajmujących się efektywnością energetyczną w budownictwie. 

 
Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika IZOLACJE
Izolacje logo

Uczestników spotkania powitali Zbigniew Szpak – prezes zarządu KAPE oraz Alicja Wołukanis z Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. W tematykę konferencji wprowadziła Maria Dreger – przedstawiciel Stowarzyszenia MIWO, która omówiła obecną politykę europejską w zakresie efektywności energetycznej w budownictwie. Przypomniała m.in., że, stosownie do wdrażanej dyrektywy europejskiej, od roku 2018 wszystkie nowe budynki użyteczności publicznej będą musiały być realizowane jako prawie zeroenergetyczne.

O stanie prac w obszarze budownictwa w Narodowym Programie Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN), mówiła Alicja Wołukanis. Obecnie kończy się etap identyfikacji obszarów w poszczególnych działach i sekcjach gospodarki. Następnie zostaną wybrane obszary priorytetowe, dla których opracowane będą kierunki działania oraz sposoby monitorowania stopnia osiągnięcia celów, a także plan finansowy. Do końca 2013 r. NPRGN zostanie przedłożony pod obrady Rady Ministrów.

Tomasz Żuchowski reprezentujący Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przedstawił aktualne formalno-prawne aspekty wdrażania przekształconej dyrektywy 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, wdrażającej postanowienia niniejszej dyrektywy przeszedł konsultacje społeczne i wewnątrzresortowe, a pod koniec października powinien być przedmiotem obrad stałego Komitetu Rady Ministrów. Przedłożenie dokumentu na Radę Ministrów spodziewane jest na  listopad/grudzień 2012 r.

W kolejnej część konferencji omówiono problemy termomodernizacji budynków istniejących oraz wyniki projektu Request opisujące m.in. specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych w zakresie termomodernizacji. Wyniki i opracowania projektowe były przekazane uczestnikom również w wersji elektronicznej na płycie CD.

Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował zebranych o podjętym nowym programie dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków, przewidzianym do realizacji w latach 2013-2018. Fundusz dofinansuje inwestycje, związane z budową 12 tys. domów o niskim zapotrzebowaniu na energię na łączną kwotę 300 mln zł.

Z kolei Marek Kolarz z Saint Gobain Construction Products Polska – marka  ISOVER, przedstawił wyniki analizy optymalizacji ekonomicznej standardu energetycznego nowych budynków. Z badań wynikło, że budując nowe obiekty opłacalne staje się maksymalne podnoszenie ich standardu energetycznego do poziomów budownictwa pasywnego.

Spotkanie zakończyła prezentacja przedstawiciela KAPE dotycząca zastosowania energii odnawialnych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym w warunkach Polskich.
W konferencj wzięło udział prawie 80 osób – przedstawiciele administracji i urzędów centralnych oraz instytucji i firm obszaru budownictwa z całej Polski.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.