Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ruch budowlany w połowie 2012 r.

Materiały prasowe  |  24.08.2012

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w pierwszym półroczu 2012 r. wydano w Polsce 93 325 decyzji o pozwoleniu na budowę dla 103 999 obiektów budowlanych. Oznacza to 5,4 % spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę w stosunku do pierwszego półrocza 2011 r. oraz spadek o 2,1%-11,5% w stosunku do analogicznych okresów lat 2010-2007

Najwięcej pozwoleń na budowę wydano w województwach: mazowieckim (13847), wielkopolskim (11701), małopolskim (9270) i śląskim (7564). W ogólnej liczbie pozwoleń na budowę, tak jak i w badanych latach 2011-2007, dominują pozwolenia dotyczące budynków mieszkalnych (średnio 43% ogólnej liczby wydawanych pozwoleń na budowę). W pierwszym półroczu 2012 r. wydano 40 685 pozwoleń na budowę obiektów mieszkalnych, co wynosi 43,6% ogólnej liczby pozwoleń. Jednocześnie jednak stanowi to spadek od 14,4% do 30,9% w stosunku do pierwszych półroczy lat 2011-2007. W pierwszym półroczu bieżącego roku w stosunku do badanych półroczy pięciu poprzedzających lat wzrost liczby wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę odnotowano tylko w kategorii rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne. Na podstawie zebranych przez GUNB danych oszacowano, że ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę w 2012 r. wyniesie 208 022 (w tym 114 697 w II półroczu 2012 r.), co stanowi spadek w stosunku do ubiegłego roku o ok. 6%. W pierwszej połowie 2012 r. oddano do użytkowania 73 256 obiektów budowlanych, co stanowi wzrost o 12,3% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost liczby oddawanych do użytkowania obiektów należy wiązać z dużą liczbą wydanych pozwoleń w latach 2011-2007, a także przeciętnie kilkuletnią długością procesów inwestycyjnych.

Najwięcej obiektów oddano do użytkowania w województwach: mazowieckim (11196), wielkopolskim (8584), śląskim (6496) i łódzkim (6017). W badanym okresie bieżącego roku zostało zalegalizowanych 167 obiektów budowlanych, w tym m.in. 74 budynki jednorodzinne i 1 budynek wielorodzinny oraz 5 budynków zamieszkania zbiorowego, 10 obiektów przemysłowo-magazynowych i 51 gospodarczo-inwentarskich. Jak wynika z danych liczba zalegalizowanych obiektów budowlanych w pierwszych półroczach 2008-2012 systematycznie maleje (w I półroczu 2012 r. w porównaniu z 2008 r. notuje się spadek o 78,1%, a w porównaniu z rokiem 2011 r. o 8,2%). Organy nadzoru budowlanego w I połowie 2012 r. wydały 2403 nakazy rozbiórki, z tego 478 nakazów dotyczyło budynków mieszkalnych. Jest to spadek (od 10,3% do 31,2%) ogólnej liczby wydanych nakazów w odniesieniu do pierwszych półroczy analizowanych lat, z wyłączeniem I połowy 2008 r., w stosunku, do której odnotowano wzrost o 6%. Najczęstszą przyczyną wydanych nakazów rozbiórki była samowola budowlana (1376 nakazów). W pierwszej połowie 2012 r. zostało wykonanych 1499 nakazów rozbiórki, z tego tylko 10 było przeprowadzonych w tzw. trybie zastępczym, pozostałe wykonały podmioty zobowiązane. Ze zgromadzonych danych wynika także, że w I półroczu 2012 r. wszczęto 576 postępowań egzekucyjnych (spadek w stosunku do wszystkich badanych półroczy o 10,6-52,4%).

Źródło: GUNB

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.