Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ruch budowlany w połowie 2012 r.

Materiały prasowe  |  24.08.2012

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w pierwszym półroczu 2012 r. wydano w Polsce 93 325 decyzji o pozwoleniu na budowę dla 103 999 obiektów budowlanych. Oznacza to 5,4 % spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę w stosunku do pierwszego półrocza 2011 r. oraz spadek o 2,1%-11,5% w stosunku do analogicznych okresów lat 2010-2007

Najwięcej pozwoleń na budowę wydano w województwach: mazowieckim (13847), wielkopolskim (11701), małopolskim (9270) i śląskim (7564). W ogólnej liczbie pozwoleń na budowę, tak jak i w badanych latach 2011-2007, dominują pozwolenia dotyczące budynków mieszkalnych (średnio 43% ogólnej liczby wydawanych pozwoleń na budowę). W pierwszym półroczu 2012 r. wydano 40 685 pozwoleń na budowę obiektów mieszkalnych, co wynosi 43,6% ogólnej liczby pozwoleń. Jednocześnie jednak stanowi to spadek od 14,4% do 30,9% w stosunku do pierwszych półroczy lat 2011-2007. W pierwszym półroczu bieżącego roku w stosunku do badanych półroczy pięciu poprzedzających lat wzrost liczby wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę odnotowano tylko w kategorii rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne. Na podstawie zebranych przez GUNB danych oszacowano, że ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę w 2012 r. wyniesie 208 022 (w tym 114 697 w II półroczu 2012 r.), co stanowi spadek w stosunku do ubiegłego roku o ok. 6%. W pierwszej połowie 2012 r. oddano do użytkowania 73 256 obiektów budowlanych, co stanowi wzrost o 12,3% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost liczby oddawanych do użytkowania obiektów należy wiązać z dużą liczbą wydanych pozwoleń w latach 2011-2007, a także przeciętnie kilkuletnią długością procesów inwestycyjnych.

Najwięcej obiektów oddano do użytkowania w województwach: mazowieckim (11196), wielkopolskim (8584), śląskim (6496) i łódzkim (6017). W badanym okresie bieżącego roku zostało zalegalizowanych 167 obiektów budowlanych, w tym m.in. 74 budynki jednorodzinne i 1 budynek wielorodzinny oraz 5 budynków zamieszkania zbiorowego, 10 obiektów przemysłowo-magazynowych i 51 gospodarczo-inwentarskich. Jak wynika z danych liczba zalegalizowanych obiektów budowlanych w pierwszych półroczach 2008-2012 systematycznie maleje (w I półroczu 2012 r. w porównaniu z 2008 r. notuje się spadek o 78,1%, a w porównaniu z rokiem 2011 r. o 8,2%). Organy nadzoru budowlanego w I połowie 2012 r. wydały 2403 nakazy rozbiórki, z tego 478 nakazów dotyczyło budynków mieszkalnych. Jest to spadek (od 10,3% do 31,2%) ogólnej liczby wydanych nakazów w odniesieniu do pierwszych półroczy analizowanych lat, z wyłączeniem I połowy 2008 r., w stosunku, do której odnotowano wzrost o 6%. Najczęstszą przyczyną wydanych nakazów rozbiórki była samowola budowlana (1376 nakazów). W pierwszej połowie 2012 r. zostało wykonanych 1499 nakazów rozbiórki, z tego tylko 10 było przeprowadzonych w tzw. trybie zastępczym, pozostałe wykonały podmioty zobowiązane. Ze zgromadzonych danych wynika także, że w I półroczu 2012 r. wszczęto 576 postępowań egzekucyjnych (spadek w stosunku do wszystkich badanych półroczy o 10,6-52,4%).

Źródło: GUNB

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.