Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Materiały Baumit na Dworcu Głównym we Wrocławiu

Materiały prasowe  |  25.07.2012
Przy rewitalizacji Dworca Głównego we Wrocławiu zastosowano materiały firmy Baumit.
Przy rewitalizacji Dworca Głównego we Wrocławiu zastosowano materiały firmy Baumit.
Baumit

Dworzec Główny we Wrocławiu – budynek o ponad 150-letniej historii – przeszedł kompleksowy remont. Po ponad 2 latach intensywnych prac budowlanych i restauracyjnych dworzec został oddany do użytku podróżnych. Swój udział w jego renowacji miała także firma Baumit.

Dworzec Główny we Wrocławiu wzniesiony ponad półtora wieku temu już od jakiegoś czasu wymagał renowacji. Generalnym wykonawcą wybranym w drodze przetargu została spółka Budimex SA. Wykonawcy prac konserwatorskich mieli zachować unikalny, XIX-wieczny klimat gmachu.

W kwietniu 2010 roku na plac budowy wjechały pierwsze maszyny i rozpoczęto modernizację dworca. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia wymusiła podział prac na kilka etapów. Pierwszy obejmował przede wszystkim budowę Pawilonu Południowego oraz modernizację tuneli przejścia podziemnego na całej osi budynku. Wyremontowane zostały także wyjścia na perony i windy. W pierwszej kolejności przebudowano peron 5 oraz 4 wraz z zadaszeniem. Rozpoczęto także remont w holu głównym. Po oddaniu do użytku remontowanych peronów, prace zostały przeniesione na kolejne. Drugi etap robót to przede wszystkim przebudowa i wymiana instalacji wewnątrz budynku oraz prace związane z budową podziemnego parkingu pod placem, przed głównym wejściem. Trzeci etap prac modernizacyjnych obejmował udostępnienie podróżnym tzw. „tunelu miejskiego” Dworca Głównego oraz dalszą przebudowę budynku wraz z garażem podziemnym. Ostatni etap modernizacji Dworca Głównego we Wrocławiu to zakończenie prac remontowych na terenie budynku oraz oddanie go do użytku podróżnych.

Jednym z głównych dostawców materiałów była firma Baumit, która służyła także fachowym doradztwem w zakresie doboru odpowiednich technik i produktów renowacyjnych.
Produkty Baumit wykorzystane przy rewitalizacji Dworca Głównego we Wrocławiu:

  • obrzutka renowacyjna SV 61, tynk renowacyjny gruboziarnisty SG 68 oraz tynk Sanova EinlagenTrassputz jako składniki trójwarstwowego systemu renowacyjnego WTA firmy Baumit, zastosowanego we wszystkich piwnicach dworca;
  • tynk wapienno-cementowy Baumit LL66 w pomieszczeniach wewnątrz gmachu;
  • tynk wapienny Baumit RK 38 we wnętrzach, które wymagały prac konserwatorskich, szczególnie tych z polichromią;
  • zaprawy sztukatorskie FG88, FF89, SM 86, SG 87 wykorzystano do wykonania wszystkich profili ciągnionych oraz elementów odlewanych w formach;
  • zaprawa murarska Baumit Klinkier S w kolorze beżowym wykorzystaną do zamocowania cegły klinkierowej, którą wyłożono korytarz prowadzący do peronów;
  • zaprawa murarska Baumit MM100 – za jej pomocą przeprowadzono wszystkie prace na nowych i przemurowania starych elementów konstrukcji;
  • tynk gipsowy Baumit Ratio L zastosowany na wszystkich nowych ścianach wewnątrz dworca.

Baumit dostarczał także materiały potrzebne do rewitalizacji Pałacu w Wojanowie, Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, gmachu Politechniki Wrocławskiej czy budynku Ossolineum we Wrocławiu.

Dworzec Główny we Wrocławiu był otwarty dla pasażerów jeszcze przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, od 1 czerwca. Podróżni byli przyjmowani i odprawiani, ale remont trwał nadal. Dworzec ma być gotowy do końca lipca, potem będą trwały odbiory techniczne.  

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.