Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Produkty MAPEI przy budowie II linii warszawskiego metra

Materiały prasowe  |  16.07.2012
MAPEI

Od wielu miesięcy trwają prace przy budowie centralnego odcinka II linii metra, który połączy Rondo Daszyńskiego z Dworcem Wileńskim. Na centralnym odcinku (o długości około 6 km) powstaje 7 stacji. Produkty MAPEI są obecne zarówno przy pracach na stacjach, jak i przy drążeniu tuneli.

Przy budowie stacji Rondo Daszyńskiego i Powiśle zastosowano m.in. antykorozyjną zaprawę cementową do zabezpieczenia prętów zbrojeniowych MAPEFER 1K, zaprawę do podlewek MAPEFIL, zaprawę naprawczą MAPEGROUT 430 i zaprawę MONOFINISCH do naprawy uszkodzeń elementów obudowy. Ponadto przy użyciu mat bentonitowych MAPEPROOF wykonano hydroizolację części podziemnych, a żywicą RESFOAM 1KM uszczelniono konstrukcję.

Jednym z etapów prac przy nowej nitce metra jest drążenie tuneli. Od połowy maja 2012 roku na odcinku od Ronda Daszyńskiego w stronę Wisły pracuje pierwsza z tarcz drążących TBM. Po miesiącu dołączyła do niej druga tarcza, a dwie kolejne czekają na uruchomienie. Każda z nich to maszyna ważąca przeszło 600 ton, o długości 97 m i średnicy tarczy skrawającej 6,3 m. Technologia TBM pozwala na pracę w tempie średnio 10-12 m na dobę (a przy sprzyjających warunkach gruntowych nawet 25 m). Tarcza TBM układa także betonowe prefabrykaty tworzące ścianę tuneli. Podczas drążenia pomiędzy pancerzem maszyny, a elementami obudowy tunelu powstaje pusta przestrzeń, w którą wtłaczany jest zaczyn wypełniająco-stabilizujący na bazie cementu i bentonitu, którego właściwości są modyfikowane produktami MAPEI. Podczas przygotowywania zaczynu dodawana jest domieszka opóźniająca (MAPEQUICK CBS System 1), aby przygotowany zaczyn mógł długo utrzymać niezmienione właściwości. Natomiast bezpośrednio przed jego wpompowaniem w pustą przestrzeń za obudową tunelu do iniektu dozuje się produkt aktywujący wiązanie (MAPEQUICK CBS System 2). Płynny do tej pory zaczyn iniekcyjny szybko przechodzi w fazę stałą.

Przy budowie II linii metra w warszawie wykorzystuje się następujące produkty MAPEI:

  • MAPEFER 1K – jednokomponentowy preparat mineralny do ochrony prętów zbrojeniowych;
  • MAPEFIL – bezskurczowa zaprawa do wykonywania zakotwień;
  • MAPEGROUT 430 – tiksotropowa zaprawa naprawcza wytrzymała na ściskanie na poziomie z dodatkiem włókien syntetycznych, wypełniacza i o regulowanym skurczu;
  • MONOFINISCH – cementowa, jednoskładnikowa zaprawa, przeznaczona do wyrównania powierzchni betonowych i tynków cementowych;
  • MAPEPROOF – mata bentonitowa do wykonywania hydroizolacji powierzchni pionowych i poziomych części podziemnych budynków i obiektów budowlanych;
  • RESFOAM 1KM – jednokomponentowa żywica poliuretanowa do iniekcji uszczelniających;
  • MAPEQUICK CBS System 1 – domieszka opóźniająca wiązanie do cementowych zaczynów iniekcyjnych;
  • MAPEQUICK CBS System 2 – domieszka aktywująca w postaci ciekłej do cementowych zaczynów iniekcyjnych i zapraw o wysokiej zawartości wody.

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.