Tradycja spotkań organizowanych przez firmę Derowerk sięga 2008 r. Od 2009 r. odbywają się raz w roku. Celem seminarium jest popularyzacja wiedzy praktycznej o wełnie celulozowej stosowanej w budownictwie.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firm budowlanych, spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych, a także architekci oraz studenci Politechniki Łódzkiej z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Rangę międzynarodową temu wydarzeniu – obok udziału niemieckich prelegentów – nadała również obecność przedstawicieli firm z Sankt-Petersburga i Moskwy. Tradycyjnie w ramach seminarium zorganizowano wykłady poświęcone aspektom teoretycznym i praktycznym wełny celulozowej oraz plenerowe pokazy sprzętu przeznaczonego do jej aplikacji.
Zobacz także fim prezentujący pracę z nową końcówką do wdmuchiwania celulozy i wełny drzewnej, która ułatwia docieplanie naroży przegród ściennych, połaci dachów skośnych i płaskich oraz miejsc trudno dostępnych |
Zobacz wideo |
Spotkanie otworzył Zbigiew Białas, właściciel firmy, a całość poprowadził Robert Zaorski – menadżer produktu w firmie, który przekładał na język polski referaty wygłaszane przez Carolę Zellmer – dyrektora handlowego firmy Dämmstatt W.E.R.F. GmbH produkującej wełnę celulozową marki isofloc F, oraz Axela Greinera – szefa firmy X-floc produkującej agregaty do wdmuchiwania izolacji sypkich.
Carola Zellmer omówiła w swoim wystąpieniu ważniejsze właściwości fizyczne wełny celulozowej w odniesieniu do wymagań użytkowych ocenianych przez pryzmat fizyki budowli. Interesujący był zwłaszcza fragment dotyczący problematyki obecności wilgoci w konstrukcji przegrody budowlanej w sytuacjach, gdy jednym z jej elementów są folie paroizolacyjne i membrany paroprzepuszczalne, które nie zawsze skutecznie zabezpieczają przegrody przed nadmierną dyfuzją i konwekcją pary wodnej, a w efekcie mogą być powodem kondensacji wilgoci. Obecność higroskopijnej izolacji celulozowej z powodzeniem usuwa tę niedogodność.
W części dotyczącej technik wdmuchiwania izolacji w zamknięte szczeliny przegród budowlanych uwagę słuchaczy zwracały kwestie zapewnienia jednorodnych jej gęstości w przegrodach, które można uzyskiwać jedynie przy zastosowaniu wydajnego sprzętu, którego możliwości techniczne w trakcie pokazów sprzętu technicznego można było podejrzeć, a nawet samodzielnie wypróbować i sprawdzić.