Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

III Kongres Stolarki Polskiej – podsumowanie

Materiały prasowe  |  24.05.2012
Janusz Komurkiewicz, prezes Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi, rozpoczął obrady III Kongresu Stolarki Polskiej w Falentach k. Warszawy.
Janusz Komurkiewicz, prezes Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi, rozpoczął obrady III Kongresu Stolarki Polskiej w Falentach k. Warszawy.
ZPOiD

III edycja Kongresu Stolarki Polskiej odbyła się w dniach 17-18 maja w Falentach k. Warszawy. Tematyka dotyczyła problemów związanych z wytwarzaniem stolarki i jej montażem.

Jak połączyć coraz wyższe koszty uprawiania działalności gospodarczej w branży tak trudnej jak stolarka, przy coraz większej konkurencji, z koniecznością doskonalenia technologii, oferowania produktów o coraz lepszych parametrach i odpowiadania na coraz nowe wymagania rynku? Prelegenci prezentowali ciekawe tematy i stawiali prowokacyjne tezy, które wywoływały burzliwą dyskusję wśród osób na sali. Formuła rozmowy pozwoliła ukazać różne stanowiska. Cztery bloki tematyczne kongresu dotyczyły problemów związanych z wytwarzaniem stolarki (dla kraju i na eksport) i jej montażem.

 • Jakie komfortowe okna są opłacalne? Pasywne, energooszczędne, ...a może jakieś inne;
 • Certyfikacja okien energooszczędnych: TAK czy NIE?;
 • Montaż warstwowy: TAK czy NIE? (szczególny sposób osadzenia okna w ościeżu, ograniczający ucieczkę ciepła przez ten styk);
 • Struktura sprzedaży stolarki w przyszłości. Sieci sprzedaży czy własne punkty?

Czterem panelom patronowały czołowe firmy (Guardian, Saint-Gobain Glass, Soudal, Fakro, Yawal S.A. i Proventuss), a wykłady wprowadzające do tematu prowadzili fachowcy: prof. Krzysztof Kasperkiewicz z Politechniki Warszawskiej, dr Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii, Jerzy Żurawski z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, Andrzej Wicha, Paweł Sulik z ITB oraz przedstawiciel ASM Centrum Badan i Analiz Rynku.

Wszystkie wystąpienia dotyczyły kwestii, jak pogodzić prawa rynku z wymaganiami przepisów (także UE), z postępem technicznym, wreszcie z oczekiwaniami użytkowników. Rada Programowa dobrała tematy według zagadnień: produkować, sprzedać, zamontować. Referaty były próbą odpowiedzi na pytania:

 • Czy śrubować nasze normy tak, aby zgadzały się z normą w Europie (zwłaszcza w Niemczech, traktowanych wciąż jako wzór w zakresie stolarki)?
 • Czy, a raczej w jakim zakresie certyfikować okna energooszczędne, kto miałby to robić (może Związek dla swoich członków, padło i takie pytanie), w jakiej formie i w jakim stosunku do obowiązujących już znaków?
 • Czy rzeczywiście istnieją jakieś wątpliwości co do wartości montażu warstwowego w stosunku do tradycyjnego i co na to mówi praktyka rynkowa?
 • Jak wygląda obecnie u nas struktura rynku sprzedaży stolarki budowlanej, jakie są trendy docierania do klienta na świecie, jaka przyszłość jest przed handlowcami oferującymi wyroby tej branży (mówili o tym jako paneliści przedstawiciele różnych jednostek sprzedaży: szef platformy Saint-Gobain Dystrybucja, dyrektor sieci Polskie Składy Budowlane, dyrektor marketingu firmy Fakro, dyrektor działającej od niedawna firmy sprzedającej stolarkę za pomocą Internetu z firmy Megastore.pl oraz dyrektor sektora Budujesz w sieci Castorama).

Wnioski z dyskusji ujęto w trzy rezolucje Kongresu:

 • zalecenie, by cieplną izolacyjność okien obniżyć do wartości wyrażającym się współczynnikiem 0,4;
 • Związek ma powołać zespół roboczy wypracowania i wdrożenia jednolitego standardu energetycznej certyfikacji okien;
 • stanowisko Kongresu w kwestii sposobu uporządkowania zagadnień związanych z ustaleniem powszechnie akceptowanych zasad prawidłowego montażu stolarki otworowej.

Poza głównymi blokami kongresowymi, na jednym z paneli prezentowano zasady Branżowego Programu Promocji Eksportu.
Branża stolarki znalazła się w grupie piętnastu uznanych przez Ministerstwo Gospodarki za lokomotywy polskiego eksportu – poprzez rozwiązania warte wsparcia z rządowej kasy i z funduszy UE. W ich skład wchodzą m.in. udział firm w zagranicznych targach i misjach, organizowanie konferencji dla zagranicznych środowisk kupieckich i opiniotwórczych, studyjne przyjazdy dziennikarzy zagranicznych do polskich firm, medialne akcje reklamowe.

Program obejmuje pięć krajów (Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Szwecja) i jest podzielony na dwie części. W jednej uczestniczące firmy mogą uzyskać dofinansowanie (zwrot kosztów w wysokości 75%) do 200 tys. euro, druga jest całkowicie finansowana przez Ministerstwo Gospodarki. W przetargu jako realizatora programu wybrano Konsorcjum utworzone przez Związek POiD, firmę Eltar oraz ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. Ministerstwo uznało, że Konsorcjum najskuteczniej zorganizuje i przeprowadzi akcję budującą za granicą pozytywny obraz polskich producentów stolarki otworowej.

Źródło: Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Tarasy wentylowane
 • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.