Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

III Kongres Stolarki Polskiej – podsumowanie

Materiały prasowe  |  24.05.2012
Janusz Komurkiewicz, prezes Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi, rozpoczął obrady III Kongresu Stolarki Polskiej w Falentach k. Warszawy.
Janusz Komurkiewicz, prezes Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi, rozpoczął obrady III Kongresu Stolarki Polskiej w Falentach k. Warszawy.
ZPOiD

III edycja Kongresu Stolarki Polskiej odbyła się w dniach 17-18 maja w Falentach k. Warszawy. Tematyka dotyczyła problemów związanych z wytwarzaniem stolarki i jej montażem.

Jak połączyć coraz wyższe koszty uprawiania działalności gospodarczej w branży tak trudnej jak stolarka, przy coraz większej konkurencji, z koniecznością doskonalenia technologii, oferowania produktów o coraz lepszych parametrach i odpowiadania na coraz nowe wymagania rynku? Prelegenci prezentowali ciekawe tematy i stawiali prowokacyjne tezy, które wywoływały burzliwą dyskusję wśród osób na sali. Formuła rozmowy pozwoliła ukazać różne stanowiska. Cztery bloki tematyczne kongresu dotyczyły problemów związanych z wytwarzaniem stolarki (dla kraju i na eksport) i jej montażem.

 • Jakie komfortowe okna są opłacalne? Pasywne, energooszczędne, ...a może jakieś inne;
 • Certyfikacja okien energooszczędnych: TAK czy NIE?;
 • Montaż warstwowy: TAK czy NIE? (szczególny sposób osadzenia okna w ościeżu, ograniczający ucieczkę ciepła przez ten styk);
 • Struktura sprzedaży stolarki w przyszłości. Sieci sprzedaży czy własne punkty?

Czterem panelom patronowały czołowe firmy (Guardian, Saint-Gobain Glass, Soudal, Fakro, Yawal S.A. i Proventuss), a wykłady wprowadzające do tematu prowadzili fachowcy: prof. Krzysztof Kasperkiewicz z Politechniki Warszawskiej, dr Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii, Jerzy Żurawski z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, Andrzej Wicha, Paweł Sulik z ITB oraz przedstawiciel ASM Centrum Badan i Analiz Rynku.

Wszystkie wystąpienia dotyczyły kwestii, jak pogodzić prawa rynku z wymaganiami przepisów (także UE), z postępem technicznym, wreszcie z oczekiwaniami użytkowników. Rada Programowa dobrała tematy według zagadnień: produkować, sprzedać, zamontować. Referaty były próbą odpowiedzi na pytania:

 • Czy śrubować nasze normy tak, aby zgadzały się z normą w Europie (zwłaszcza w Niemczech, traktowanych wciąż jako wzór w zakresie stolarki)?
 • Czy, a raczej w jakim zakresie certyfikować okna energooszczędne, kto miałby to robić (może Związek dla swoich członków, padło i takie pytanie), w jakiej formie i w jakim stosunku do obowiązujących już znaków?
 • Czy rzeczywiście istnieją jakieś wątpliwości co do wartości montażu warstwowego w stosunku do tradycyjnego i co na to mówi praktyka rynkowa?
 • Jak wygląda obecnie u nas struktura rynku sprzedaży stolarki budowlanej, jakie są trendy docierania do klienta na świecie, jaka przyszłość jest przed handlowcami oferującymi wyroby tej branży (mówili o tym jako paneliści przedstawiciele różnych jednostek sprzedaży: szef platformy Saint-Gobain Dystrybucja, dyrektor sieci Polskie Składy Budowlane, dyrektor marketingu firmy Fakro, dyrektor działającej od niedawna firmy sprzedającej stolarkę za pomocą Internetu z firmy Megastore.pl oraz dyrektor sektora Budujesz w sieci Castorama).

Wnioski z dyskusji ujęto w trzy rezolucje Kongresu:

 • zalecenie, by cieplną izolacyjność okien obniżyć do wartości wyrażającym się współczynnikiem 0,4;
 • Związek ma powołać zespół roboczy wypracowania i wdrożenia jednolitego standardu energetycznej certyfikacji okien;
 • stanowisko Kongresu w kwestii sposobu uporządkowania zagadnień związanych z ustaleniem powszechnie akceptowanych zasad prawidłowego montażu stolarki otworowej.

Poza głównymi blokami kongresowymi, na jednym z paneli prezentowano zasady Branżowego Programu Promocji Eksportu.
Branża stolarki znalazła się w grupie piętnastu uznanych przez Ministerstwo Gospodarki za lokomotywy polskiego eksportu – poprzez rozwiązania warte wsparcia z rządowej kasy i z funduszy UE. W ich skład wchodzą m.in. udział firm w zagranicznych targach i misjach, organizowanie konferencji dla zagranicznych środowisk kupieckich i opiniotwórczych, studyjne przyjazdy dziennikarzy zagranicznych do polskich firm, medialne akcje reklamowe.

Program obejmuje pięć krajów (Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Szwecja) i jest podzielony na dwie części. W jednej uczestniczące firmy mogą uzyskać dofinansowanie (zwrot kosztów w wysokości 75%) do 200 tys. euro, druga jest całkowicie finansowana przez Ministerstwo Gospodarki. W przetargu jako realizatora programu wybrano Konsorcjum utworzone przez Związek POiD, firmę Eltar oraz ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. Ministerstwo uznało, że Konsorcjum najskuteczniej zorganizuje i przeprowadzi akcję budującą za granicą pozytywny obraz polskich producentów stolarki otworowej.

Źródło: Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.