Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Międzynarodowa Konferencja nt. Współczesnych Problemów Architektury i Budownictwa

Aula Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, gdzie odbywały się obrady
Aula Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, gdzie odbywały się obrady
Politechnika Częstochowska

We wrześniu br. w Częstochowie odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja na temat Współczesnych Problemów Architektury i Budownictwa poświęcona Zrównoważonemu Budownictwu Przyszłości.

Konferencja została zorganizowana została Wydziały: Zarządzania i Budownictwa Politechniki Częstochowskiej, jednej z największych polskich uczelni o wysokim potencjale naukowym i edukacyjnym, we współpracy z Yerevan State University of Architecture and Construction (Armenia) oraz Beijing University of Civil Engineering and Architecture (Chiny).

Celem konferencji była prezentacja wyników badań oraz praktycznych rozwiązań dotyczących zrównoważonego budownictwa przyszłości, a także nawiązywanie i pogłębianie współpracy międzynarodowej w sferze nauki, dydaktyki i biznesu między uczelniami i przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w różnych krajach. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele uczelni, instytutów naukowych, biur badawczych, pracowni projektowych, firm produkcyjnych oraz przedsiębiorstw budowlanych z 14 krajów: Armenii, Chin, Rosji, Czech, Gruzji, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, USA, Rumunii i Polski. Obowiązującymi językami podczas konferencji były: rosyjski i angielski.

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem rektora Politechniki Częstochowskiej prof. Marii Nowickiej-Skowron, rektora Yerevan State University of Architecture and Construction prof. Hovhannes V. Tokmajyana oraz rektora Beijing University of Civil Engineering and Architecture prof. Zhenga Wentanga.

Tegoroczną edycję konferencji w całości poświęcono tematyce ważnej nie tylko z punktu widzenia naukowców i biznesu związanego z sektorem budownictwa, lecz także szerokiego grona osób i podmiotów świadomych współczesnych wyzwań o charakterze ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. Budownictwo to bowiem obszar aktywności mający wpływ na funkcjonowanie całych społeczeństw i integrujących się gospodarek.

Oprócz prezentacji ustnych, zorganizowano także sesję plakatową, która była okazją do mniej formalnych dyskusji i wymiany poglądów.

Konferencja stanowiła inspirację do rozważań na wielu płaszczyznach obejmujących problemy budownictwa zrównoważonego. Nakreślono różnorodne problemy stanowiące przesłankę do dalszych badań oraz sformułowano wiele wniosków. Najważniejszym wnioskiem sformułowanym na konferencji było stwierdzenie, iż stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie jest szansą na stały rozwój tej dziedziny. Takie działania mogą zapewnić w szczególności stałą poprawę warunków życia ludzkości, większe bezpieczeństwo energetyczne oraz poprawę stanu środowiska naturalnego.

Rozwiązywanie problemów budownictwa zrównoważonego ma charakter globalny, stąd potrzeba kontynuowania i rozwijania kontaktów oraz wymiany doświadczeń między specjalistami reprezentującymi różne instytucje, począwszy od instytucji naukowych po przedsiębiorstwa budowlane, z różnych krajów i kręgów naukowo-technicznych. Postęp w rozwoju i wdrażaniu zasad zrównoważonego budownictwa w praktyce w dużej mierze zależy on od efektywnego wykorzystania osiągnięć z zakresu zrównoważonego rozwoju i zarządzania, w tym zarządzania środowiskowego.

Podczas konferencji podkreślono także potrzebę realizowania procesów edukacyjnych w zakresie rozwoju zrównoważonego na poziomie szkolnictwa wyższego, rozszerzania kontaktów między uczelniami różnych krajów, m.in. w oparciu o wymianę studentów, dyplomantów i doktorantów. Wskazane jest całościowe, systemowe podejście do problemów budownictwa zrównoważonego. Chodzi tu nie tylko o same obiekty budowlane, lecz także zrównoważone funkcjonowanie podmiotów gospodarczych mających udział w projektowaniu, realizacji faz przedprodukcyjnych i produkcyjnych procesu budowlanego. Jednocześnie należy uwzględniać nie tylko aspekty stricte ekologiczne, lecz także społeczne, rozumiane w szerszym ujęciu, obejmującym rozwiązywanie problemów społecznych i angażowanie się w rozwiązywanie lokalnych problemów społecznych.

Zrównoważony rozwój budownictwa to temat dynamicznie ewoluujący, stąd propozycja rozszerzenia kontaktów naukowych i zrównoważenia potencjału twórczego przez tworzenie wspólnych grup badawczych, konsorcjów i klastrów.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2012

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.