Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Międzynarodowa Konferencja nt. Współczesnych Problemów Architektury i Budownictwa

Aula Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, gdzie odbywały się obrady
Aula Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, gdzie odbywały się obrady
Politechnika Częstochowska

We wrześniu br. w Częstochowie odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja na temat Współczesnych Problemów Architektury i Budownictwa poświęcona Zrównoważonemu Budownictwu Przyszłości.

Konferencja została zorganizowana została Wydziały: Zarządzania i Budownictwa Politechniki Częstochowskiej, jednej z największych polskich uczelni o wysokim potencjale naukowym i edukacyjnym, we współpracy z Yerevan State University of Architecture and Construction (Armenia) oraz Beijing University of Civil Engineering and Architecture (Chiny).

Celem konferencji była prezentacja wyników badań oraz praktycznych rozwiązań dotyczących zrównoważonego budownictwa przyszłości, a także nawiązywanie i pogłębianie współpracy międzynarodowej w sferze nauki, dydaktyki i biznesu między uczelniami i przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w różnych krajach. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele uczelni, instytutów naukowych, biur badawczych, pracowni projektowych, firm produkcyjnych oraz przedsiębiorstw budowlanych z 14 krajów: Armenii, Chin, Rosji, Czech, Gruzji, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, USA, Rumunii i Polski. Obowiązującymi językami podczas konferencji były: rosyjski i angielski.

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem rektora Politechniki Częstochowskiej prof. Marii Nowickiej-Skowron, rektora Yerevan State University of Architecture and Construction prof. Hovhannes V. Tokmajyana oraz rektora Beijing University of Civil Engineering and Architecture prof. Zhenga Wentanga.

Tegoroczną edycję konferencji w całości poświęcono tematyce ważnej nie tylko z punktu widzenia naukowców i biznesu związanego z sektorem budownictwa, lecz także szerokiego grona osób i podmiotów świadomych współczesnych wyzwań o charakterze ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. Budownictwo to bowiem obszar aktywności mający wpływ na funkcjonowanie całych społeczeństw i integrujących się gospodarek.

Oprócz prezentacji ustnych, zorganizowano także sesję plakatową, która była okazją do mniej formalnych dyskusji i wymiany poglądów.

Konferencja stanowiła inspirację do rozważań na wielu płaszczyznach obejmujących problemy budownictwa zrównoważonego. Nakreślono różnorodne problemy stanowiące przesłankę do dalszych badań oraz sformułowano wiele wniosków. Najważniejszym wnioskiem sformułowanym na konferencji było stwierdzenie, iż stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie jest szansą na stały rozwój tej dziedziny. Takie działania mogą zapewnić w szczególności stałą poprawę warunków życia ludzkości, większe bezpieczeństwo energetyczne oraz poprawę stanu środowiska naturalnego.

Rozwiązywanie problemów budownictwa zrównoważonego ma charakter globalny, stąd potrzeba kontynuowania i rozwijania kontaktów oraz wymiany doświadczeń między specjalistami reprezentującymi różne instytucje, począwszy od instytucji naukowych po przedsiębiorstwa budowlane, z różnych krajów i kręgów naukowo-technicznych. Postęp w rozwoju i wdrażaniu zasad zrównoważonego budownictwa w praktyce w dużej mierze zależy on od efektywnego wykorzystania osiągnięć z zakresu zrównoważonego rozwoju i zarządzania, w tym zarządzania środowiskowego.

Podczas konferencji podkreślono także potrzebę realizowania procesów edukacyjnych w zakresie rozwoju zrównoważonego na poziomie szkolnictwa wyższego, rozszerzania kontaktów między uczelniami różnych krajów, m.in. w oparciu o wymianę studentów, dyplomantów i doktorantów. Wskazane jest całościowe, systemowe podejście do problemów budownictwa zrównoważonego. Chodzi tu nie tylko o same obiekty budowlane, lecz także zrównoważone funkcjonowanie podmiotów gospodarczych mających udział w projektowaniu, realizacji faz przedprodukcyjnych i produkcyjnych procesu budowlanego. Jednocześnie należy uwzględniać nie tylko aspekty stricte ekologiczne, lecz także społeczne, rozumiane w szerszym ujęciu, obejmującym rozwiązywanie problemów społecznych i angażowanie się w rozwiązywanie lokalnych problemów społecznych.

Zrównoważony rozwój budownictwa to temat dynamicznie ewoluujący, stąd propozycja rozszerzenia kontaktów naukowych i zrównoważenia potencjału twórczego przez tworzenie wspólnych grup badawczych, konsorcjów i klastrów.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.