Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Międzynarodowa Konferencja nt. Współczesnych Problemów Architektury i Budownictwa

Aula Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, gdzie odbywały się obrady
Aula Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, gdzie odbywały się obrady
Politechnika Częstochowska

We wrześniu br. w Częstochowie odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja na temat Współczesnych Problemów Architektury i Budownictwa poświęcona Zrównoważonemu Budownictwu Przyszłości.

Konferencja została zorganizowana została Wydziały: Zarządzania i Budownictwa Politechniki Częstochowskiej, jednej z największych polskich uczelni o wysokim potencjale naukowym i edukacyjnym, we współpracy z Yerevan State University of Architecture and Construction (Armenia) oraz Beijing University of Civil Engineering and Architecture (Chiny).

Celem konferencji była prezentacja wyników badań oraz praktycznych rozwiązań dotyczących zrównoważonego budownictwa przyszłości, a także nawiązywanie i pogłębianie współpracy międzynarodowej w sferze nauki, dydaktyki i biznesu między uczelniami i przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w różnych krajach. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele uczelni, instytutów naukowych, biur badawczych, pracowni projektowych, firm produkcyjnych oraz przedsiębiorstw budowlanych z 14 krajów: Armenii, Chin, Rosji, Czech, Gruzji, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, USA, Rumunii i Polski. Obowiązującymi językami podczas konferencji były: rosyjski i angielski.

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem rektora Politechniki Częstochowskiej prof. Marii Nowickiej-Skowron, rektora Yerevan State University of Architecture and Construction prof. Hovhannes V. Tokmajyana oraz rektora Beijing University of Civil Engineering and Architecture prof. Zhenga Wentanga.

Tegoroczną edycję konferencji w całości poświęcono tematyce ważnej nie tylko z punktu widzenia naukowców i biznesu związanego z sektorem budownictwa, lecz także szerokiego grona osób i podmiotów świadomych współczesnych wyzwań o charakterze ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. Budownictwo to bowiem obszar aktywności mający wpływ na funkcjonowanie całych społeczeństw i integrujących się gospodarek.

Oprócz prezentacji ustnych, zorganizowano także sesję plakatową, która była okazją do mniej formalnych dyskusji i wymiany poglądów.

Konferencja stanowiła inspirację do rozważań na wielu płaszczyznach obejmujących problemy budownictwa zrównoważonego. Nakreślono różnorodne problemy stanowiące przesłankę do dalszych badań oraz sformułowano wiele wniosków. Najważniejszym wnioskiem sformułowanym na konferencji było stwierdzenie, iż stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie jest szansą na stały rozwój tej dziedziny. Takie działania mogą zapewnić w szczególności stałą poprawę warunków życia ludzkości, większe bezpieczeństwo energetyczne oraz poprawę stanu środowiska naturalnego.

Rozwiązywanie problemów budownictwa zrównoważonego ma charakter globalny, stąd potrzeba kontynuowania i rozwijania kontaktów oraz wymiany doświadczeń między specjalistami reprezentującymi różne instytucje, począwszy od instytucji naukowych po przedsiębiorstwa budowlane, z różnych krajów i kręgów naukowo-technicznych. Postęp w rozwoju i wdrażaniu zasad zrównoważonego budownictwa w praktyce w dużej mierze zależy on od efektywnego wykorzystania osiągnięć z zakresu zrównoważonego rozwoju i zarządzania, w tym zarządzania środowiskowego.

Podczas konferencji podkreślono także potrzebę realizowania procesów edukacyjnych w zakresie rozwoju zrównoważonego na poziomie szkolnictwa wyższego, rozszerzania kontaktów między uczelniami różnych krajów, m.in. w oparciu o wymianę studentów, dyplomantów i doktorantów. Wskazane jest całościowe, systemowe podejście do problemów budownictwa zrównoważonego. Chodzi tu nie tylko o same obiekty budowlane, lecz także zrównoważone funkcjonowanie podmiotów gospodarczych mających udział w projektowaniu, realizacji faz przedprodukcyjnych i produkcyjnych procesu budowlanego. Jednocześnie należy uwzględniać nie tylko aspekty stricte ekologiczne, lecz także społeczne, rozumiane w szerszym ujęciu, obejmującym rozwiązywanie problemów społecznych i angażowanie się w rozwiązywanie lokalnych problemów społecznych.

Zrównoważony rozwój budownictwa to temat dynamicznie ewoluujący, stąd propozycja rozszerzenia kontaktów naukowych i zrównoważenia potencjału twórczego przez tworzenie wspólnych grup badawczych, konsorcjów i klastrów.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.