Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Polskie budowanie – wyniki badania

Materiały prasowe  |  06.06.2012
Dom jednorodzinny zbudowany w systemie SILKA YTONG
Dom jednorodzinny zbudowany w systemie SILKA YTONG

Najważniejszymi czynnikami przy wyborze technologii budowlanych są energooszczędność i koszty eksploatacji oraz łatwości montażu i trwałość – wynika z badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie”, przeprowadzonego na zlecenie Xella Polska.

Xella Polka chciała dowiedzieć się, co skłania polskich inwestorów indywidualnych do decyzji o rozpoczęciu budowy domu. W tym roku w Polsce prace rozpoczęło już 25 038 osób.

Głównym powodem podejmowania decyzji o budowie jest chęć niezależności – posiadania własnego domu. Ważnym argumentem jest założenie lub powiększenie się rodziny. Dla wielu osób znaczenie ma mieszkanie poza miastem. Mieszkańcy bloków narzekają na brak komfortu, małą powierzchnię mieszkania i zachowanie sąsiadów, dostrzegają zaś zalety posiadania większej przestrzeni np.ogrodu, a także swobody i ciszy.

Jak budują Polacy?

Z badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” wynika, że inwestor indywidualny ma zazwyczaj 31-40 lat i jest dobrze wykształcony. Zdecydowana większość (85%) jest w związku małżeńskim i ma dzieci na utrzymaniu – najczęściej jedno lub dwoje.

Przeważająca większość inwestorów indywidualnych buduje domy wolno stojące w technologii murowanej. Niemal dwie trzecie badanych wznosi swoje domy według projektu gotowego – pozostali wybierają projekt indywidualny.

Na popularność projektów gotowych wpływa przede wszystkim ich dostępność (dokumentację można otrzymać już na drugi dzień), szeroki wachlarz propozycji (szacuje się, że na rynku jest ich ok. 20 000) oraz przystępne ceny (średnio ok. 2000 zł). Największą zaletą często przytaczaną przez inwestorów jest możliwość zobaczenia wizualizacji projektu, a czasem również gotowej realizacji budynku.

W Polsce najczęściej można spotkać budynki parterowe z użytkowym poddaszem (71%), dużo rzadziej domy piętrowe (18%) czy też domy parterowe bez użytkowego poddasza (11%). Tylko 16% badanych mieszka w domu podpiwniczonym – wymaga to dużych nakładów pracy i pieniędzy. Wysoki koszt robót ziemnych oraz potrzeba wygodnego użytkowania domu sprawiają, że kotłownia czy spiżarnia są dziś umieszczane w praktycznych pomieszczeniach gospodarczych.

Decyzje związane z budową domu zazwyczaj podejmowane są wspólnie, całą rodziną. Badani potwierdzają coraz większy poziom zaangażowania kobiet w budowę domu – 76% dostrzega aktywność pań na tym polu, szczególnie na etapie wyboru projektu. Panie zwracają większą uwagę na estetykę budynku i rozwiązania funkcjonalne, panowie baczniej przyglądają się kosztom związanym z realizacją.

Internet (portale i fora budowlane) to najczęściej wymieniane źródło informacji o materiałach budowlanych (59%), respondenci odwiedzają także strony internetowe producentów (53%) oraz czytają fachową prasę (46%).

Ponad 3/4 badanych twierdzi, że na decyzje o wyborze technologii budowlanych wpływa przede wszystkim kwestia energooszczędności i koszty eksploatacji (77%). Ponad połowa wspominała o łatwości montażu (52%) i trwałości (50%), a dopiero w dalszej kolejności o cenie (43% – w badaniu pytano o trzy najważniejsze czynniki). Co piąty ankietowany bierze pod uwagę ekologię i bycie przyjaznym dla środowiska.

Według badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” największą trudnością podczas budowy domu są dla inwestorów formalności i finanse. Uzyskanie pozwolenia na budowę i dopełnienie wszystkich kwestii formalnych wskazuje niemal połowa badanych (45%), a pozyskanie funduszy na budowę domu – 42%. Mniejszym problemem jest wybór właściwego projektu (22%) czy współpraca z firmami wykonawczymi (18%).

Czas przygotowania do budowy upragnionego domu (od momentu decyzji o budowie do rozpoczęcia prac) trwa średnio 14 miesięcy, a same prace budowlane 22 miesiące. U blisko połowy respondentów deklarowany czas budowy wynosi od 13 do 24 miesięcy (43%), a ponad jedna czwarta buduje krócej niż rok (28%) albo dłużej niż 2 lata (27%). W większości przypadków (73 proc.) prace budowlane zostały ukończone w terminie. Ewentualne opóźnienia trwają zwykle kilka miesięcy – przeciętnie 4.

Polskie budowanie – podsumowanie

Wyniki badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” prezentują ogólną charakterystykę polskich inwestorów indywidualnych i pozwalają mówić o nadchodzących trendach. Dążenie do ograniczania kosztów energii oraz sprawność w procesie budowy będą w najbliższym czasie największym wyzwaniem dla inwestorów.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – są to wywiady w formie kwestionariuszy internetowych samodzielnie wypełniane on-line przez respondentów. Ankieta była skierowana do inwestorów indywidualnych, którzy ukończyli budowę domu w ciągu ostatnich 2 lat oraz tych, którzy są w trakcie budowy domu i dokonali już zakupu wszystkich lub części materiałów do wznoszenia ścian. W badaniu wzięły udział osoby, które dzięki swojemu doświadczeniu mogą zobrazować obecne tendencje w budownictwie jednorodzinnym. Wyniki zostały zebrane w dniach 3 kwietnia – 7 maja 2012. Łącznie uzyskano 165 odpowiedzi. Badanie zostało zrealizowane we współpracy z firmą badawczą AT Research.

 

Badanie "SILKA YTONG: Polskie Budowanie" przeprowadzane na zlecenie Xella Polska wystartowało w kwietniu. Głównym celem badania było poznanie obecnych trendów i przyjrzenie się kondycji branży budowlanej z pozycji inwestorów indywidualnych. Tematyka badania dotyczyła takich zagadnień jak: wygląd budynków, współpraca z fachowcami, podejmowanie decyzji czy największe wyzwania na budowie.  

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.