Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Polskie budowanie – wyniki badania

Materiały prasowe  |  06.06.2012
Dom jednorodzinny zbudowany w systemie SILKA YTONG
Dom jednorodzinny zbudowany w systemie SILKA YTONG

Najważniejszymi czynnikami przy wyborze technologii budowlanych są energooszczędność i koszty eksploatacji oraz łatwości montażu i trwałość – wynika z badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie”, przeprowadzonego na zlecenie Xella Polska.

Xella Polka chciała dowiedzieć się, co skłania polskich inwestorów indywidualnych do decyzji o rozpoczęciu budowy domu. W tym roku w Polsce prace rozpoczęło już 25 038 osób.

Głównym powodem podejmowania decyzji o budowie jest chęć niezależności – posiadania własnego domu. Ważnym argumentem jest założenie lub powiększenie się rodziny. Dla wielu osób znaczenie ma mieszkanie poza miastem. Mieszkańcy bloków narzekają na brak komfortu, małą powierzchnię mieszkania i zachowanie sąsiadów, dostrzegają zaś zalety posiadania większej przestrzeni np.ogrodu, a także swobody i ciszy.

Jak budują Polacy?

Z badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” wynika, że inwestor indywidualny ma zazwyczaj 31-40 lat i jest dobrze wykształcony. Zdecydowana większość (85%) jest w związku małżeńskim i ma dzieci na utrzymaniu – najczęściej jedno lub dwoje.

Przeważająca większość inwestorów indywidualnych buduje domy wolno stojące w technologii murowanej. Niemal dwie trzecie badanych wznosi swoje domy według projektu gotowego – pozostali wybierają projekt indywidualny.

Na popularność projektów gotowych wpływa przede wszystkim ich dostępność (dokumentację można otrzymać już na drugi dzień), szeroki wachlarz propozycji (szacuje się, że na rynku jest ich ok. 20 000) oraz przystępne ceny (średnio ok. 2000 zł). Największą zaletą często przytaczaną przez inwestorów jest możliwość zobaczenia wizualizacji projektu, a czasem również gotowej realizacji budynku.

W Polsce najczęściej można spotkać budynki parterowe z użytkowym poddaszem (71%), dużo rzadziej domy piętrowe (18%) czy też domy parterowe bez użytkowego poddasza (11%). Tylko 16% badanych mieszka w domu podpiwniczonym – wymaga to dużych nakładów pracy i pieniędzy. Wysoki koszt robót ziemnych oraz potrzeba wygodnego użytkowania domu sprawiają, że kotłownia czy spiżarnia są dziś umieszczane w praktycznych pomieszczeniach gospodarczych.

Decyzje związane z budową domu zazwyczaj podejmowane są wspólnie, całą rodziną. Badani potwierdzają coraz większy poziom zaangażowania kobiet w budowę domu – 76% dostrzega aktywność pań na tym polu, szczególnie na etapie wyboru projektu. Panie zwracają większą uwagę na estetykę budynku i rozwiązania funkcjonalne, panowie baczniej przyglądają się kosztom związanym z realizacją.

Internet (portale i fora budowlane) to najczęściej wymieniane źródło informacji o materiałach budowlanych (59%), respondenci odwiedzają także strony internetowe producentów (53%) oraz czytają fachową prasę (46%).

Ponad 3/4 badanych twierdzi, że na decyzje o wyborze technologii budowlanych wpływa przede wszystkim kwestia energooszczędności i koszty eksploatacji (77%). Ponad połowa wspominała o łatwości montażu (52%) i trwałości (50%), a dopiero w dalszej kolejności o cenie (43% – w badaniu pytano o trzy najważniejsze czynniki). Co piąty ankietowany bierze pod uwagę ekologię i bycie przyjaznym dla środowiska.

Według badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” największą trudnością podczas budowy domu są dla inwestorów formalności i finanse. Uzyskanie pozwolenia na budowę i dopełnienie wszystkich kwestii formalnych wskazuje niemal połowa badanych (45%), a pozyskanie funduszy na budowę domu – 42%. Mniejszym problemem jest wybór właściwego projektu (22%) czy współpraca z firmami wykonawczymi (18%).

Czas przygotowania do budowy upragnionego domu (od momentu decyzji o budowie do rozpoczęcia prac) trwa średnio 14 miesięcy, a same prace budowlane 22 miesiące. U blisko połowy respondentów deklarowany czas budowy wynosi od 13 do 24 miesięcy (43%), a ponad jedna czwarta buduje krócej niż rok (28%) albo dłużej niż 2 lata (27%). W większości przypadków (73 proc.) prace budowlane zostały ukończone w terminie. Ewentualne opóźnienia trwają zwykle kilka miesięcy – przeciętnie 4.

Polskie budowanie – podsumowanie

Wyniki badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” prezentują ogólną charakterystykę polskich inwestorów indywidualnych i pozwalają mówić o nadchodzących trendach. Dążenie do ograniczania kosztów energii oraz sprawność w procesie budowy będą w najbliższym czasie największym wyzwaniem dla inwestorów.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – są to wywiady w formie kwestionariuszy internetowych samodzielnie wypełniane on-line przez respondentów. Ankieta była skierowana do inwestorów indywidualnych, którzy ukończyli budowę domu w ciągu ostatnich 2 lat oraz tych, którzy są w trakcie budowy domu i dokonali już zakupu wszystkich lub części materiałów do wznoszenia ścian. W badaniu wzięły udział osoby, które dzięki swojemu doświadczeniu mogą zobrazować obecne tendencje w budownictwie jednorodzinnym. Wyniki zostały zebrane w dniach 3 kwietnia – 7 maja 2012. Łącznie uzyskano 165 odpowiedzi. Badanie zostało zrealizowane we współpracy z firmą badawczą AT Research.

 

Badanie "SILKA YTONG: Polskie Budowanie" przeprowadzane na zlecenie Xella Polska wystartowało w kwietniu. Głównym celem badania było poznanie obecnych trendów i przyjrzenie się kondycji branży budowlanej z pozycji inwestorów indywidualnych. Tematyka badania dotyczyła takich zagadnień jak: wygląd budynków, współpraca z fachowcami, podejmowanie decyzji czy największe wyzwania na budowie.  

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.